Άργησε να “ξυπνήσει” και το πλήρωσε (video)

Χωρίς ελληνική ομάδα θα διεξαχθεί το φετινό Final Four στο Βελιγράδι, αφού παρότι ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε εκπληκτική επιστροφή απέναντι στη Ρεάλ, πλήρωσε το πολύ κακό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 89-82.

Ακόμα και με 22 πόντους βρέθηκαν πίσω στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πασκουάλ, που έκαναν εκπληκτικό ξεκίνημα με 15-2 στην τέταρτη περίοδο παίζοντας κατά κύριο λόγο άμυνα ζώνης,, πλησίασαν μέχρι και στους 3, για να “πέσουν” από ένα απίθανο τρίποντο του Ντόντσιτς με ταμπλό στο τέλος του χρόνου…

Σίνγκλτον (21π) και Καλάθης (18π) έπαιζαν μόνοι τους τη Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ ο Τζέιμς πρόσθεσε ακόμα 18 πόντους. Με 17 πόντους και 5 ασίστ, ο Ντόντσιτς ήταν ο κορυφαίος των Μαδριλένων, πετυχαίνοντας πέραν των άλλων το σουτ που “σκότωσε” τους πράσινους.

Για έκτη συνεχόμενη χρονιά μένει μακριά από το Final Four o Παναθηναϊκός, έκλεισαν ραντεβού με την  ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό του Βελιγραδίου οι Ισπανοί.

Το ματς

Εκεί που ήθελε πήγε το ματς ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα. Σχετικά αργός ρυθμός με κακό μπάσκετ, αλλά που ουδόλως ενοχλούσε τον Πασκουάλ και τους παίκτες του, με το 5-9 στο ξεκίνημα να αποτελεί καλόν οιωνό. Οι πράσινοι για το ρυθμό που είχε πάρει το ματς, βρήκαν αναλογικά αρκετούς αιφνιδιασμούς που τους τελείωσαν με Καλάθη-Λοτζέσκι, ωστόσο η ζημιά στο άλλο μισό του γηπέδου, γινόταν από τον Αγιόν. Ο Πασκουάλ δεν βρήκε λύση στα μετόπισθεν για τον Μεξικανό που τελείωσε την πρώτη περίοδο με 8 πόντους, φέρνοντας μπροστά τους Μαδριλένους με 19-14 στο 10′.

Εφιαλτικά εξελίχθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό γιατί η συγκέντρωση στην άμυνα πήγε περίπατο, έγιναν λάθη ακόμα και σε επαναφορές ενώ οι γηπεδούχοι πήραν “φωτιά” πίσω από τα 6.75. Με τον Λοτζέσκι να είναι θετικός και τον Τζέιμς να δίνει λύσεις σε εκείνο το σημείο, το τριφύλλι ακολουθούσε από κοντά τη Ρεάλ (27-24), όμως αμέσως μετά ξεκίνησε η ομοβροντία. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιούλ όπως και στο τρίτο ματς, δεύτερες και τρίτες επιθέσεις με τους Ρέγες και Κάρολ να τελειώνουν τις φάσεις, έφεραν επιμέρους 15-2 που έκανε το σκορ 42-26. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 18 (48-30) αφού ο Τζέιμς οδηγούσε τον Παναθηναϊκό σε γρήγορο -εκτός λογικής- ρυθμό, με ως επί το πλείστον κακές επιλογές. Το 51-35 του ημιχρόνου, έφερνε σε πολύ δύσκολη θέση τον Παναθηναϊκό που δέχθηκε 32 πόντους στη β’ περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικό ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, η άμυνα του όμως, παρέμενε ανοικτή διάβαση. Αυτό άλλωστε μαρτυρούν οι 78 πόντοι που είχε δεχθεί στο 30ο λεπτό, με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο. Ο Ντόντσιτς αρχικά έκανε ζημιά με σουτ πίσω από τα 6.75, για να διαμορφώσει το μέγιστο +22 (67-49), Σίνγκλτον και Παππάς όμως, θύμησαν στους παίκτες του Λάσο πως πρέπει να παίζουν κι εκείνοι άμυνα, η διαφορά έπεσε μέχρι τους 13 (69-56) αλλά όχι παρακάτω. Οι Μαδριλένοι έβρισκαν τα plays που ήθελαν, και βρίσκοντας ξανά σκορ από το τρίποντο με Τόμκινς και Γιούλ, το 78-60 έμοιαζε μη αναστρέψιμο.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 22 πόντους στην τέταρτη περίοδο, με τους 20 να έρχονται από τους Σίνγκλτον (11) και Καλάθη (9π)! Με ένα εκπληκτικό 15-2 μπήκαν στο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πασκουάλ, που εφάρμοσε πατροπαράδοτη άμυνα ζώνης, μπερδεύοντας για τα καλά τους γηπεδούχους. Τα τρίποντα του Σίνγκλτον και οι “μπούκες” του Καλάθη, έφεραν το ματς στους 5 (80-75) με το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι της Ρεάλ να έρχεται μετά από 6μιση λεπτά από τον Ρέγες! Ο έμπειρος φόργουορντ των Μαδριλένων έκανε κι άλλη ζημιά, ωστόσο με πέντε συνεχόμενους πόντους, ο Καλάθης έφερε το παιχνίδι σε απόσταση τριπόντου (85-82) στο 1:34, αλλά η φάση που εν πολλοίς έκρινε το ματς, ήρθε αμέσως μετά.

Οι πράσινοι έπαιξαν την τέλεια άμυνα, ο Ντόντσιτς πήρε “σκοτωμένο” τρίποντο στο τέλος του χρόνου, ευστόχησε με ταμπλό και “έκοψε” τα πόδια της ελληνικής ομάδας… Από το 88-82 και με πολύ λίγο χρόνο, δεν υπήρχε επιστροφή για τον Παναθηναϊκό, που παραδόθηκε τελικά με 89-82 και συνολικό σκορ στη σειρά, 3-1.

Δεκάλεπτα: 18-14, 51-35, 78-60, 89-82.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 1, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 5 (1/4 τρίποντα), Ντόντσιτς 17 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέγιες 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές), Αγιόν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρολ 10 (2), Ταβάρες 2, Γιούλ 11 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ):
Σίνγκλετον 21 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρίβερς, Τζέιμς 18 (6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πέιν 4, Παππάς 6 (1), Ντένμον, Γκιστ 2 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Γκάμπριελ (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 18 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 2.