Θα είναι πάντα μια “μαύρη” μέρα

Στις 13 Ιανουαρίου 1991 η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο Νίκος Γκούμας, σε μια αναμέτρηση που διακόπηκε από τον διαιτητή Ζακεστίδη στο 84ο λεπτό, μετά από δακρυγόνο που έπεσε δίπλα στον αγωνιστικό χώρο.

Δεν αποδείχθηκε ποτέ αν το δακρυγόνο έπεσε από την αστυνομία ή από την πλευρά του κόσμου. Οι οπαδοί των δύο ομάδων συνεπλάκησαν έξω από το στάδιο και από φωτοβολίδα που εκτοξεύθηκε, έχασε τη ζωή του ο 16χρονος Γιώργος Παναγιώτου, γι’ αυτό και πάντα η 13η Ιανουαρίου θα είναι μια “μαύρη” μέρα για το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Για την ιστορία, τη στιγμή της διακοπής του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1, με τους Τσιαντάκη και Τσαλουχίδη να σκοράρουν για τους ερυθρόλευκους και τον Γεωργιάδη να ισοφαρίζει προσωρινά. Τελικά το ντέρμπι έγινε ξανά στις 6 Φεβρουαρίου της ίδιας χρονιάς στο ουδέτερο γήπεδο της Ρόδου, με την ΑΕΚ να παίρνει τους βαθμούς της νίκης.