Πίεσε, έτρεξε, νίκησε (video)

Το νόμο του για ένα περίπου δεκάλεπτο επέβαλε ο Ολυμπιακός κόντρα στο Λαύριο, φεύγοντας με τη 17η νίκη του από το κλειστό των νεοφώτιστων (55-71).

Νευρικοί με πολλά προβλήματα κυρίως στην επίθεση για ένα ημίχρονο οι πρωταθλητές, κατάφεραν και «ξέμπλεξαν» από το ορεξάτο και επιθετικό στα μετόπισθεν Λαύριο, μόλις εφάρμοσαν τη γνωστή… συνταγή.

Πίεση στην άμυνα και παιχνίδι στον ανοιχτό γήπεδο, έφεραν την ομάδα του Σφαιρόπουλου σε θέση ισχύος που έφτασε άνετα στο 17-1 και στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παπανικολάου και Όντομ τελείωσαν το παιχνίδι με 12 πόντους έκαστος, με αμφότερους να κάνουν καλή δουλειά και στην άμυνα. Καλή εμφάνιση και από τον Βαγγέλη Μάντζαρη, που είχε 10 ασίστ και 8 πόντους.

Ο Κρούμπαλι με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ ξεχώρισε από το Λαύριο, με τους Μπάρλο και Κέσελ να προσθέτουν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Μία νίκη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού έμεινε η ομάδα του Σερέλη, που μετρά 5-13.

Το Λαύριο έδειξε από την αρχή πως δεν έχει διάθεση να παίξει ρόλο κομπάρσου, ζορίζοντας τον Ολυμπιακό και παίρνοντας ακόμα και το προβάδισμα στο ξεκίνημα (14-11).

Οι γηπεδούχοι πήγαιναν το ματς εκεί που τους βόλευες, με το ρυθμό να είναι αργός, τους ερυθρόλευκους να εγκλωβίζονται και τους Νίξον, Κρούμπαλι να κάνουν τη ζημιά (31-27).

Το ημίχρονο βρήκε το Λαύριο να προηγείται με 3 (35-32), ενώ με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 6 (40-34).

Οι Πειραιώτες για ακόμα μια φορά με χαμηλό σχήμα και τους Όντομ, Παπανικολάου, Μάντζαρη να είναι η τριάδα της επιτυχίας, γύρισε το ρυθμό του αγώνα, έβγαλε κλεψίματα και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, για προσπεράσει με 9 στο 30’ (49-58).

Η άμυνα του Ολυμπιακού δέχθηκε μόλις 20 πόντους στο β’ ημίχρονο και 6 στο τέταρτο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, προηγούμενοι μέχρι και με 18 (53-71).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71

Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 10 (1), Σακελλαρίου 5 (1), Νίξον 7 (1), Περράκης 9 (1), Κακλαμανάκης, Κρουμπαλί 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Καπώνης, Μπάρλος 11 (1), Μπέμπης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τζόνσον-Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Στρόμπερι 6 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2).