Άνετη πρόκριση για την Μπάγερν

Την παρουσία της στους "4" του Κυπέλλου Γερμανίας εξασφάλισε άνετα η Μπάγερν, που πέρασε νικηφόρα με 2-0 από τη Στουτγάρδη.

Την παρουσία της στους “4” του Κυπέλλου Γερμανίας εξασφάλισε άνετα η Μπάγερν, που πέρασε νικηφόρα με 2-0 από τη Στουτγάρδη. Ο προημιτελικός ήταν νοκ άουτ και η ομάδα του Μονάχου “καθάρισε” με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Φρανκ Ριμπερί άνοιξε το σκορ στο 30′, ενώ με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μάριο Γκόμεζ σκόραρε για ακόμη μία φορά εναντίον της πρώην ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Το “εισιτήριο” για την ημιτελική φάση πήραν και οι άλλες δύο φιλοξενούμενες.

Η Γκλάντμπαχ νίκησε 2-0 τη Χέρτα στο Βερολίνο, με το σκορ, ωστόσο, να διαμορφώνεται στην παράταση, καθώς το 90λεπτο είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0. Η Γκρόιτερ Φιρτ έκανε την έκπληξη, κερδίζοντας με 1-0 τη Χόφενχαϊμ, με τους γηπεδούχους, όμως, να αγωνίζονται με αριθμητικό μειονέκτημα από 36′.