Ήττα με 3-1 η Εθνική γυναικών απο την Ταϊλάνδη

Την πρώτη της ήττα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ντόρτμουντ γνώρισε το απόγευμα η εθνική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης των γυναικών.

Την πρώτη της ήττα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ντόρτμουντ γνώρισε το απόγευμα η εθνική ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης των γυναικών. Λύγισε 3-1 από την Ταϊλάνδη και με 5 βαθμούς πέρασε στη 2η θέση του γκρουπ F της Second Division. Οι ελπίδες της βέβαια, για πρόκριση στα νοκ άουτ των θέσεων 25-36 παραμένουν μεγάλες, ωστόσο είναι πολύ κρίσιμο το αυριανό ματς απέναντι στη Μαλαισία στις 17:00 ώρα Ελλάδας. Ισόβαθμη με την εθνική μας είναι η Σλοβακία, που νίκησε 3-0 τη Βουλγαρία, ενώ στο άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του γκρουπ η Μαλαισία επικράτησε 3-2 της Νέας Ζηλανδίας ύστερα από συναρπαστική αναμέτρηση.

Αφού πέρασε με επιτυχία εμπόδια από την Ευρώπη (Σλοβακία) και την Ωκεανία (Νέα Ζηλανδία) η ομάδα του Γιώργου Καρύτσα δοκίμασε τις δυνάμεις της και με εκπρόσωπο της Ασίας. Κράτησε καλά στάνταρ απόδοσης, ήταν και πάλι ανταγωνιστική, όμως υστέρησε στις κρίσιμες στιγμές. Δεν είναι υπερβολή να σημειωθεί ότι έχασε 3-1 έναν αγώνα, από τον οποίο θα μπορούσε να φύγε νικήτρια με 3-0!

Κι αυτό, διότι στον πρώτο αγώνα η Φιλαρέτη Εξάρχου (νούμερο 439 στην παγκόσμια κατάταξη) κάμφθηκε με 3-2 σετ από την κορυφαία Ταϊλανδέζα, τη Ναθάνα Κομβόνγκ (Νο 166) και στον αμέσως επόμενο η Κατερίνα Τόλιου (Νο 585), που αυτή τη φορά τοποθετήθηκε στη θέση 1 της ομάδας, έχασε με το ίδιο σκορ από την Ανισάρα Μουανγκσούκ (Νο 196) με το «κόντρα» σετ να λήγει στην παράταση.

Στο τρίτο στη σειρά ματς η Μαρία Χριστοφοράκη (Νο 390) ξεπέρασε, επίσης δύσκολα, την αντίσταση της Πίγιαπορν Πάνακ (Νο 409) με 3-2 και ξανάβαλε την Ελλάδα στη διεκδίκηση της νίκης. Στη συνέχεια όμως, η άπειρη Τόλιου δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει ουσιαστικά την Κομβόνγκ και με σκορ 3-0 σετ γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα. Πρέπει να επισημανθεί ότι αυτός ήταν ο τρίτος αγώνας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα όπου η καλύτερη παίκτρια της αντίπαλης ομάδας πέτυχε δύο νίκες σε βάρος της Ελλάδας και σίγουρα οι διεθνείς μας χρειάζεται ν’ ανατρέψουν αυτό το στοιχείο στην προσπάθειά τους να πάνε καλύτερα.