Ανάσα για Απόλλωνα (video)

Ο Απόλλων Πατρών κέρδισε με 90-73 εντός έδρας το Λαύριο και το προσπέρασε στη βαθμολογία της Basket League.

Οι γηπεδούχοι έτσι έφτασαν τις τέσσερις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, με τους νεοφώτιστους να παραμένουν στις τρεις, έπειτα από τέσσερις σερί ήττες.

Κορυφαίοι των νικητών οι Ντίλαρντ και Βεργίνης με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα ενώ οι Κρουμπάλι (17) και Γιάνγκ (13) ήταν οι πιο παραγωγικοί του Λαυρίου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο διάστημα του αγώνα αιφνιδιάζοντας τους Πατρινούς και τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 29-22. Το Λαύριο συνέχισε καλά και στο ξεκίνημα της β’ περιόδου, όμως σιγά – σιγά οι γηπεδούχοι ροκάνιζαν τη διαφορά και πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 49-45.

Το Λαύριο παρέμεινε σε επαφή με το σκορ στην τρίτη περίοδο και μάλιστα κατάφερε και να ισοφαρίσει σε 57-57, όμως οι Ντίλαρντ και Σάντλερ έδωσαν σκορ στον Απόλλωνα, που έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 67-60.

Το 9-0 με το οποίο ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την τελευταία περίοδο έβαλε ουσιαστικά τέλος στα όνειρα του Λαυρίου για νίκη, με τους Πατρινούς να διατηρούν άνετα και να διευρύνουν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 67-60, 90-73
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Μέξας): Βεργίνης 17 (3), Πάλμπλαντ 2, Ντίλαρντ 20 (1), Μέιερ 12, Γουντς 6 (7 ριμπ.), Αργυρόπουλος 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Τζαουάρα 10, Πελεκούδας, Κουζέλογλου 3 (1), Σάντλερ 10
ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερελής): Μπολντς 12 (1), Γιανγκ 13 (1), Κρουμπαλί 15, Γιαννακόπουλος 3, Μπάρλος 13 (2), Χάμιλτον 8 (2), Σακελλαρίου 7 (1), Περράκης 2, Κακλαμανάκης, Μπέμπης