Μακριά από τον καλό του εαυτό ο ΠΑΟΚ (vid)

Την ήττα με 68-81 γνώρισε στην Πυλαία από την Όλντενμπουργκ ο ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική των 32 του Eurocup και έτσι η αποστολή του για πρόκριση στην επόμενη φάση δυσκόλεψε σημαντικά.

Καταστροφική δεύτερη περίοδος για τον δικέφαλο, όπου δέχθηκε επιμέρους 13-27 και έτσι αναγκάστηκε να κυνηγά για το υπόλοιπο του ματς διαφορές που άγγιζαν και τους 20 πόντους. Η απουσία του τραυματία Σοφοκλή Σχορτσανίτη κόστισε στην ομάδα του Μαρκόπουλου, που μείωσε στο… τιμητικό -13 στο φινάλε.

Πλέον ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-2 με τους Γερμανούς να βρίσκονται στο 2-1 και με την πρώτη θέση να είναι –θεωρητικά- καπαρωμένη από τη Βαλένθια, η λογική θέλει τους Θεσσαλονικείς να κυνηγούν νίκη με 14 πόντους στη Γερμανία…

Οι ομάδες συμβάδιζαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε στο 15-16 υπέρ των φιλοξενούμενων, ωστόσο η άμυνα του ΠΑΟΚ δεν… υπήρχε στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η Όλντενμπουργκ να κάνει πάρτι και να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 28-43.

Παρόμοια εικόνα και στη συνέχεια με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί μπροστά αλλά πίσω να είναι πολύ κακός. Η διαφορά έφτασε και τους 22 (33-55) με το σκορ στο 30’ να είναι 45-65.

Μετά το μέγιστο +23 (45-68) ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε κακήν κακώς να μαζέψει τα πράγματα, καταφέρνοντας τελικά να μειώσει στο τελικό -13 (68-81).

Ο Χάτσερ ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση οι Μάρκοβιτς (11π, 13ρ) και Μαργαρίτης (11π).

Κβέιλ (15π, 6ρ), Κράμερ (12π, 8κλ), και Ντάγκινς (11π, 7ασ) έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 28-43, 45-65, 68-81

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 2, Λιάπης, Βασιλειάδης 9 (1), Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 2, Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 11 (1), Κώττας, Ντούβνιακ 4, Μάρκοβιτς 11, Χάτσερ 17 (3)