Έριξε… κατοστάρα το «τριφύλλι»

Με σοβαρότητα, υπομονή και καλή άμυνα για ένα ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έδειξε την κλάση του και νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο με 105-78 στο ΟΑΚΑ.

Με σοβαρότητα, υπομονή και καλή άμυνα για ένα ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έδειξε την κλάση του και νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο με 105-78 στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» τα… άκουσαν στα αποδυτήρια από τον Ομπράντοβιτς και έτσι βγήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη, έσφιξαν την άμυνα τους, μείωσαν τα λάθη και τις γρήγορες επιθέσεις και έφτασαν άνετα στην… κατοστάρα, την ώρα που οι Κρητικοί, ιδίως από τη στιγμή που βγήκε ο Ράιτ, «κόλλησαν» και δεν έβρισκαν λύσεις.

Με Καλάθη, Διαμαντίδη, Σάτο, Σμιθ και Μάριτς, κοινώς με χαμηλό σχήμα ξεκίνησαν το ματς οι «πράσινοι» απέναντι στους Κρίστμας, Ράιτ, Παπανικολάου, Καλλινικίδη και Πέτγουεϊ που παρέταξε ο Στέργιος Κουφός. Οι γηπεδούχοι είχαν ταχύτητα και βρίσκοντας μακρινά σουτ από τους περιφερειακούς τους προηγήθηκαν από νωρίς (12-7, 4΄) με το σκορ να γίνεται 20-12 στο 6ο λεπτό. Φαίνεται πως δεν περίμεναν όμως την… αντεπίθεση των Κρητικών, οι οποίοι έχουν καλά ποσοστά από τα 6.75. ακολουθώντας τη συνταγή του Σμιθ και της… παρέας του, και με τους Δέδα και Παπανικολάου να δίνουν το σύνθημα, το επιμέρους σκορ «έγραψε» 4-14 (!). Το Ρέθυμνο πήρε κεφάλι στο σκορ (24-26, 8΄) και ο Ομπράντοβιτς ήταν κάτι περισσότερο από έξαλλος. Αφενός φώναζε για την άμυνα και αφετέρου για την επιμονή των παικτών του να σουτάρουν τρίποντα, παρότι τα έχαναν πλέον (26-28, 10΄).

Με τη συμβολή και του Ράιτ, την ώρα που ο Παπανικολάου συνέχιζε να βρίσκει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να βαδίζουν χέρι – χέρι (36-35, 14΄). Ο «Ζοτς» είχε περάσει στο ματς τον Καϊμακόγλου, «ψηλώνοντας» την πεντάδα της ομάδας του, με τον διεθνή φόργουορντ να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση (42-40, 17΄). Με τη βοήθεια και των Λόγκαν και Διαμαντίδη, οι «πράσινοι» οργανώθηκαν, απέκτησαν ψυχραιμία και κατάφεραν να πάρουν και μια διαφορά ασφαλείας πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 55-45.
Στη λήξη της δεύτερης περιόδου, ο Στέργιος Κουφός δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους Πρωταθλητές να ξεφύγουν κι άλλο στην επανάληψη (57-45). Παράλληλα, Λόγκαν και Γιασικεβίτσιους πρόσφεραν σκορ και θέαμα και η διαφορά έφτασε στο +14 (62-48).

Ο Λιθουανός πάντως, δεν ήταν ιδιαίτερα… ήρεμος και διαμαρτυρήθηκε έντονα μετά από ένα καλάθι του Μπατίστ που δε μέτρησε και δέχθηκε τεχνική ποινή, όπως και ο Ομπράντοβιτς. Με τον Ράιτ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και τους «πράσινους» να μη μπορούν να τον σταματήσουν, οι Κρητικοί εκμεταλλεύθηκαν  χαμένα καλάθια του Μπατίστ και «έτρεξαν» σερί 11-0 (67-61, 25΄). Ο Αμερικανός είχε πετύχει ήδη 18 πόντους και ο Μπατίστ έγινε αλλαγή, καθώς δε βρισκόταν σε καλή μέρα. Στο παρκέ πέρασε ο Στράτος Περπέρογλου και μάλιστα πολύ… ορεξάτος και με προσωπικούς πόντους και τη βοήθεια και του Καϊμακόγλου, το «τριφύλλι»… βομβάρδισε το Ρέθυμνο. Με 17-0 σερί το σκορ έγινε 84-61.

Οι φιλοξενούμενοι «ξεκόλλησαν» με ένα καλάθι του Παπανικολάου στη λήξη της τρίτης περιόδου (84-63), αλλά η διαφορά έφτασε και τους 23 πόντους (86-63, 32΄) με τον Νικ Καλάθη να αναλαμβάνει δράση πλέον (91-66, 34΄). Μην έχοντας απέναντι του και τον Ράιτ, ο διεθνής γκαρντ έκανε καλό παιχνίδι πλέον, την ώρα που απ’ την άλλη πλευρά ο ΑΓΟΡ έφτανε στο καλάθι μόνο μετά από… αναλαμπές των Λάτοβιτς και Πέτγουεϊ (95-73, 37΄).

Με τη βοήθεια και του αδελφού του Πατ (σ.σ. είχε πάρει τη θέση του Τσαρτσαρή στη 12αδα, λόγω του ότι ο τελευταίος ταλαιπωρείται από ίωση), μέσα στη ρακέτα, ο Νικ εξακολούθησε να καθοδηγεί εκείνος πια τον Παναθηναϊκό. Κάπως έτσι, οι Πρωταθλητές Ελλάδος έφτασαν στην… κατοστάρα (100-73, 38΄) και την ξεπέρασαν κιόλας (102-76, 39΄). Οι Κούμουλος και Μοτσενίγος απλώς προσπαθούσαν να «συμμαζέψουν» λίγο τη διαφορά, αλλά… μάταια και το ματς έληξε με 103-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 55-45, 84-63, 103-78

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 8, Περπέρογλου 13(1), Μπατίστ 2, Λόγκαν 9(2), Σάτο 2, Π. Καλάθης 7(1), Διαμαντίδης 8(1), Βουγιούκας 4, Ν. Καλάθης 14(2), Σμιθ 15(1), Καϊμακόγλου 17(1), Γιασικεβίτσιους 6

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 10(2), Κούμουλος 6(2), Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 12(1), Ράιτ 18(1), Τσόχλας, Καλλινικίδης 4, Δορκοφίκης 3(1) , Λάτοβιτς 3(1), Πέτγουεϊ 11, Δέδας 9, Κατσαρές.