Πέρασε από το ΟΑΚΑ και έβαλε από κάτω την ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ

Σπουδαίος ΠΑΟΚ, πήρε τη νίκη με 81-72 στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ για την 22η αγωνιστική της Basket League και απέκτησε προβάδισμα για την τρίτη θέση.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, είχαν τον έλεγχο του ρυθμού καθόλη τη διάρκεια, παίζοντας καλά στην επίθεση την περισσότερη ώρα αλλά κρατώντας καλά και στην άμυνα όποτε χρειαζόταν, όπως στο β’ δεκάλεπτο (12-13 το επιμέρους).

Ο δικέφαλος ξέφυγε με 9 στην τρίτη περίοδο (48-57) διατηρώντας αλλά και αυξάνοντας το προβάδισμά του στη συνέχεια, μέχρι και τους 13 (56-69).

Η ΑΕΚ προσπάθησε να πιέσει αλλά δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει ουσιαστικά τους Θεσσαλονικείς, από τους οποίους ξεχώρισαν οι Γκος (19π, 5ασ) και Τζάκσον (16π, 10ρ). Ο Σάκοτα ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 21 πόντους, με τον Χάντερ να προσθέτει ακόμη 12, ωστόσο Χάρις (7 πόντους με 2/12 σουτ) και Πάντερ (0 πόντοι με 0/6 σουτ) έμειναν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε έτσι στο 14-8 και στην τρίτη θέση, με την ΑΕΚ να μένει στο 13-9.

Δεκάλεπτα: 21-25, 33-38, 53-62, 72-81

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 10 (1), Χάρις 7 (0/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2), Χάντερ 12 (5/5 δίποντα), Πάντερ, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 21 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άτιτς 2, Μαυροειδής 2.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Κατσίβελης 9, Τζάκσον 16 (10 ριμπάουντ), Γκος 19 (3/6 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11 , Ζάρας 12 (1).