«Αυτοκτόνησε» ο Άρης

Ο Άρης κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, όμως στο φινάλε έπαθε «μπλακ άουτ» και ηττήθηκε με 72-68 από τη Νεπτούνας στη Λιθουανία.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη για περισσότερα από 35 λεπτά όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τους Λιθουανούς, αλλά κρατούσε και τη νίκη στα χέρια του. Παρότι στη δεύτερη περίοδο βρέθηκε ακόμη και στο -10, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Αμερικανούς, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση (49-50) και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ξέφυγε ακόμη και με +7 (56-63).

Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι αύξησαν κατακόρυφα την πίεση τους σε όλο το γήπεδο, ο Άρης δεν κατάφερε να ανταποκριθεί, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο και δέχτηκε σερί 13-0, που έφερε τη Νεπτούνας στο +6 (69-63). Η αντίδραση των «κιτρινόμαυρων» δεν ήρθε ποτέ και οι Λιθουανοί έφτασαν στη νίκη με το τελικό 72-68.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Γουότερς με 16 πόντους και τον ακολούθησαν ο Γουάιτ με 14 και ο Ζαρας με 11.

Πλέον, ο Άρης για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Eurocup, θέλει νίκη επί της Αρμάνι την επόμενη αγωνιστική και δύο σερί ήττες της Άλμπα από την ομάδα του Μιλάνο και τη Νεπτούνας.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-41, 50-50, 72-68.