Σπουδαία νίκη της Χίου, περίπατο ο ΟΣΦΠ

Σε... περίπατο μετέτρεψε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός την αναμέτρηση με το Παλαιό Φάληρο, η οποία άνοιξε την «αυλαία» της 13ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Σπουδαία νίκη της Χίου επί του Παναθηναϊκού.

Σε… περίπατο μετέτρεψε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός την αναμέτρηση με το Παλαιό Φάληρο, η οποία άνοιξε την «αυλαία» της 13ης αγωνιστικής στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε με άνεση 19-6. Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, αφού οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 12-0(!) στο ημίχρονο, ενώ είχαν πρώτο σκόρερ τον Μουρίκη, που πέτυχε επτά τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 0-6, 0-6, 2-2, 4-5.

Π. ΦΑΛΗΡΟ: Παπαδόπουλος 3, Μητρόπουλος 1, Δικαίος 1, Βερύκοκος 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μουρίκης 7, Χατζηκυριακάκης 3, Δελακάς 2, Γ. Φουντούλης 2, Δερβίσης 2, Μπλάνης 1, Κόλιανιν 1, Κατρουτζανάκης 1.

Εθνικός – ΠΑΟΚ 7-12
Ο ΠΑΟΚ νίκησε 12-7 τον Εθνικό στο κολυμβητήριο του Πειραιά και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, καθώς μετράει πλέον συγκομιδή 12 βαθμών. Αντίθετα, ο πάλαι ποτέ «αυτοκράτορας» παραμένει χωρίς βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να δυσκολεύει η προσπάθεια παραμονής του στα «μεγάλα σαλόνια».

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 1-5, 3-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Πετρόχειλος 2, Καψοκόλης 1, Σιώνης 1, Λύκαρης 1, Γκιάλης 1, Αλεβίζος 1.
ΠΑΟΚ: Σαρησσάβας 2, Παυλίδης 2, Χρυσοσπάθης 2, Στάνκοβιτς 2, Αληχανίδης 1, Ποντικέας 1, Παπαποστόλου 1, Βαχαρέλης 1.

Χίος-Παναθηναϊκός 13-10
Η Χίος ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι καθώς κατέβαλε την αντίσταση του Παναθηναϊκού στο Ιωνικό κολυμβητήριο με 13-10 και παρέμεινε ένα βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Ο ΝΟΧ έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή του στη δεύτερη περίοδο, η λήξη της οποίας τον βρήκε να προηγείται 9-6, ενώ είχε πρώτο σκόρερ στον αγώνα τον Ντόσκα με 4 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 6-3, 3-2, 1-2.

ΧΙΟΣ: Ντόσκας 4, Μιράλης 2, Θεοδωρόπουλος 2, Φουντούλης 2, Βλοντάκης 2, Κατσουλάκης 1.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Κομάντινα 2, Ν. Κόχειλας 2, Γ. Αφρουδάκης 2, Στελλάτος 1, Αληχανίδης 1, Κοκκινάκης 1, Τσόκας 1.

Αργοστόλι-Βουλιαγμένη 2-10
Η Βουλιαγμένη νίκησε 10-2 το Αργοστόλι, σε αναμέτρηση για την Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Λαιμού. Αν και -τυπικά- φιλοξενούμενος, ο ΝΟΒ στηρίχθηκε στην καλή άμυνά του για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Και αυτό γιατί οι παίκτες του Τεό Λοράντου δεν δέχθηκαν γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πετύχουν οκτώ «αναπάντητα» τέρματα και να πάρουν τη νίκη απέναντι στους νησιώτες.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 0-3, 0-5.

ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ: Αναστασιάδης 1, Ρατσούνιτσα 1.
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Αφρουδάκης 3, Κατσαούνης 3, Κουλιεράκης 2, Βουλγαράκης 1, Μυλωνάκης 1.

ΝΟ Πατρών-Καλαμάκι
Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε το Καλαμάκι. Το αθηναϊκό συγκρότημα επιβλήθηκε 11-8 του ΝΟ Πατρών στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας, σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, και «ζευγάρωσε» τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 2-2, 1-1, 1-4.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ: Κοντάκος 2, Τοράκης 2, Φιλίποβιτς 2, Αποσκίτης 2.
ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ: Λιοτσάκης 4, Αγγελίδης 3, Σαλπαδήμας 2, Μονιούδης 1, Καφετζόπουλος 1.