Διπλό της Καέν στο «Ζερλάν», κορυφή η Μονπελιέ

Αυτή τη φορά η αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ στο Τσάμπιονς Λιγκ, Λιόν, δεν αποδείχθηκε επτάψυχη, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Καέν και μάλιστα στο «Ζερλάν». Η Μονπελιέ έκανε άλλη μια εμφατική εμφάνιση (3-0) την Αζαξιό και ανέβηκε στην κρυφή της βαθμολογίας.

Η Λιόν είχε καταφέρει στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Λιγκ Καπ να βρεθεί πίσω στο σκορ και να αντιδράσει φέρνοντας θετικά αποτελέσματα και προκρίσεις, αλλά κόντρα στην Καέν βρήκε το δάσκαλό της χάνοντας 2-1 και μένοντας. μίλια μακριά από την πρώτη δυάδα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας -με διαφορά τερμάτων και με ματς περισσότερο από την Παρί- ανέβηκε η εντυπωσιακή Μονπελιέ (σκόραρε και πάλι ο Ζιρού), η οποία πέτυχε την έβδομη νίκη της σε ισάριθμα ματς μέσα στο 2012(!) χωρίς να δεχθεί ούτε ένα γκολ, διαθέτοντας παράλληλα την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Από εκεί και πέρα, η Οσέρ και τεχνικός της Λοράν  Φουρνιέ δεν πήραν ψήφο εμπιστοσύνης από τους οπαδούς, αφού ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις 1-0 στο εντός έδρας ματς με τη Λοριάν, ενώ στο άλλο παιχνίδι που έγινε το μεσημέρι, η Βαλανσιέν νίκησε τη Νανσί 1-0 συνεχίζοντας τα επιτυχημένα αποτελέσματα, με γκολ -επίσης- στις καθυστερήσεις.