Ήττα – σοκ για την Πόρτο (video)

Η Πόρτο γνώρισε ήττα - σοκ από την Μπράγκα με 3-1 και έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Η Πόρτο γνώρισε ήττα – σοκ από την Μπράγκα με 3-1 και έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν πως με νίκη θα μείωναν τη διαφορά από τη δεύτερη πλέον Σπόρτινγκ στον πόντο αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Χασάν για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ στο 76′ αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 86ο λεπτό με τον Περέιρα. Ωστόσο, η χαρά τους δεν κράτησε πολύ αφού τρία λεπτά αργότερα ο Σίλβα σκόραρε για το 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 94ο λεπτό και πάλι ο Σίλβα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, οι φιλοξενούμενοι είχαν την τιμητική τους αφού Νασιονάλ, Μορεϊρένσε και Αρούκα πέρασαν νικηφόρα και με 1-0 από τις έδρες των Μποαβίστα, Σετούμπαλ και Τοντέλα αντίστοιχα.

Απ’ την άλλη, η Ακαδέμικα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 επί της Γκιμαράες ενώ Μαδέιρα και Μπελενένσες πήραν από ένα βαθμό αφού ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.