Άνετα ο Άρης

Μια πολύ εύκολη νίκη πήρε ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 83-67 του Ηλυσιακού και συνέχισαν την ανοδική πορεία τους στην Α1.

Μια πολύ εύκολη νίκη πήρε ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 83-67 του Ηλυσιακού και συνέχισαν την ανοδική πορεία τους στην Α1. Ο Κερούς (16π.) στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ταπούτος (17π.) στο πρώτο έκαναν την ομάδα τους… άπιαστη, την ώρα που ο αντίπαλος τους δε μπορούσε να αντισταθεί στις «ορέξεις» τους. Οι «κίτρινοι» πήραν απο νωρίς διαφορά στο σκορ και από το τρίτο δεκάλεπτο είχαν «καθαρίσει» το ματς, καθώς και οι Ενγκουάιερ (17π.) και Κασελάκης (14π.) σήκωσαν τα χέρια ψηλά.

Φορτσάτος ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης και μόλις στο 4ο λεπτό προηγούταν με 13-2. Ο Ταπούτος έδειξε από νωρίς τις… ορέξεις του, την ώρα που οι παίκτες του Φλεβαράκη τα είχαν χάσει (15-2, 5΄). Δεν ήξεραν πως να αντιδράσουν στον καταιγισμό ποντων που δέχονταν από τη αντίπερα όχθη. Και δη από τα 6.75 (22-11, 7΄), κάτι που βοηθούσε τους «κίτρινους» να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-16. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να «συνέρχονται» στη δεύτερη περίοδο. Όταν μείωσαν σε 29-20 (13΄) με τον Αποστολίδη, ο Αλεξανδρής κάλεσε τάιμ άουτ. Οι παίκτες του διατήρησαν τη συγκέντρωση τους όμως, αλλά και την άμυνα τους σε καλό επίπεδο και έτσι το σκορ δεν εμφάνιζε ιδιαίτερες αυξομειώσεις (37-26, 16΄). Με πλουραλισμό στην επίθεση και με τους Κερούς, Τζέιμς και Μαυραειδή να εναλλάσονται στην περιφέρεια, οι «κίτρινοι» πήραν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος της περιόδου (46-34).

Στην επανάληψη, ο Τσαλδάρης συνέχισε το σερί των τριπόντων του Άρη (55-40, 22΄) και οι συμπαίκτες του… υπερθεμάτισαν και με ένα σερί 5-0 βρέθηκαν στο +19 (62-43, 26΄). Αντί να καλυτερεύσουν τα πράγματα για τον Ηλυσιακό, έγιναν και χειρότερα (64-42, 27΄) και ο Φλεβαράκης πήρε τάιμ άουτ για να δει πως μπορεί να… ταρακουνήσει τους παίκτες του. και εν μέρει τα κατάφερε. Με επιμέρους σκορ 2-9 μείωσαν σε 66-51 στο τέλος του δεκαλέπτου. Από εκεί και πέρα όμως, «ξεφούσκωσαν» πάλικαι με τον Κερούς να… ξαναχτυπά, το σκορ εκτοξεύθηκε πάλι (73-53, 32΄). Η αντίπαλη άμυνα έμπαζε από παντού και οι Θεσσαλονικείς δεν άφηναν τις ευκαιρίες να πάνε χαμένες (76-56, 35΄). Ενγκουάιερ και Κασελάκης έκαναν την προσπάθεια να κλείσουν λίγο την ψαλίδα, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα όμως (79-62, 37΄), καθώς ο Άρης «απαντούσε». Αν και ο ρυθμός είχε πέσει και οι «κίτρινοι» είχαν χαλαρώσει, το γεγονός ότι οι αντίπαλοι τους είχαν παραδοθεί έφερε εύκολα και γρήγορα το τελικό 83-67.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 46-34, 66-51, 83-67.

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραϊδής 8, Κερούς 16(2), Ταπούτος 17(3), Τζέιμς 8(1), Τσαϊρέλης 3(1), Ντέιβις 9(3), Κρούσιτς 6, Μπόγρης 2, Μάλντροου 2, Τσαλδάρης 8(2), Βεργίνης 4, Δήμας.

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 1, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Τόντιτς 4, Ενγκουέρ 17, Χατζής 6, Αποστολίδης 7, Τόμπσον 7(1), Γκάρντενερ 7, Κασελάκης 14(1), Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.