Κι όμως, η Βαλένθια ζει!

Μετά από τέσσερις σερί ήττες που την έφεραν σε σημείο να συζητάει ακόμη και για την παραμονή της, η Βαλένθια νίκησε τη Σεβίλλη 2-1 με γκολ στις καθυστερήσεις και έδειξε ότι παραμένει ζωντανή ως ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν χαλάσει πολύ ενέργεια στο Μπιλμπάο κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ με την ήττα τους βρέθηκαν εκτός ευρωπαϊκών εισιτηρίων, ενώ οι γηπεδούχοι που εδώ και μερικές εβδομάδες δεν έχουν στον πάγκο τους τον καταστροφικό Νέβιλ, πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Το νικητήριο γκολ το σημείωσε ο Νεγρέδο (είχε μπει αλλαγή) στο 91′.