Προβάδισμα στο φιλέ για Βραζιλία, Ρωσία και Πολωνία

Η Βραζιλία, η Ρωσία και η Πολωνία έχουν το απόλυτο των βαθμών (6) μετά και την ολοκλήρωση της δεύτερης μέρας στο Παγκόσμιο κύπελλο που φιλοξενείται στην Ιαπωνία.

Η Βραζιλία, η Ρωσία και η Πολωνία έχουν το απόλυτο των βαθμών (6) μετά και την ολοκλήρωση της δεύτερης μέρας στο Παγκόσμιο κύπελλο που φιλοξενείται στην Ιαπωνία. Στον Α΄ όμιλο στη Ναγκόγια στο ευρωπαϊκό ντέρμπι η Πολωνία νίκησε 3-1 σετ (21-25, 25-18, 25-19, 30-28) τη Σερβία με πέντε παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και τον Μπάρτμαν να σταματάει στους 21, έξι περισσότερους από τον πρώτο Σέρβο σκόρερ Ιβάν Μίλκοβιτς.

Δεύτερη νίκη και για την Αργεντινή του Βέμπερ η οποία με 3-2 σετ (25-22, 21-25, 11-25, 25-15, 15-12) επικράτησε της γηπεδούχου Ιαπωνίας. Κόντε με 18 και Κιρόγκα με 16 ήταν οι τοπ σκόρερ της Αργεντινής που βάζει πλώρη για να κατακτήσει το ένα από τα τρία πρώτα εισιτήρια που οδηγούν στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου.

Στο τρίτο ματς του Α΄ ομίλου η Κούβα με 20 πόντους του Ερνάντεζ και 18 του Λεόν επικράτησε άνετα 3-0 σετ (25-17, 25-17, 25-22) του Ιράν. Στον Β΄ όμιλο στην Καγκοσίμα η Βραζιλία νίκησε 3-1 σετ (25-17, 25-18, 16-25, 25-16) των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής.

Ο Βισότο είχε 18 πόντους για τους Βραζιλιάνους και ο Άντερσον 19 για τους Αμερικάνους. Δεύτερη νίκη για τους Ρώσους με 3-0 σετ (25-18, 25-20, 25-18) επί των Κινέζων με τον Βολκόφ να έχει 17 πόντους. Πρώτη νίκη για την Ιταλία του Μπερούτο που επικράτησε άνετα 3-0 σετ () της Αιγύπτου με 12 πόντους του Φέι.