Διπρόσωπος ο Ολυμπιακός, 88-78 τον Χολαργό

Ο Ολυμπιακός ήταν χάρμα οφθαλμών για ένα ημίχρονο αλλά παρουσίασε μεγάλα κενά διαστήματα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στον Χολαργό. Κυριαρχική εμφάνιση από τον Μιλουτίνοφ με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ, άποντος ο Σπανούλης (0/6 σουτ, 6 ασίστ), αρνητικός ο Πρίντεζης (5π, 2/8 σουτ, 1/6 βολές).

Το ματς
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά «ταίζοντας» τους ψηλούς του, προηγήθηκε 13-4, αλλά ο Χολαργός μάζεψε γρήγορα την κατάσταση με 9-0 σερί και ισοφάρισε.  Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να μέτρησαν 14 πόντους στο «ζωγραφιστό» στην πρώτη περίοδο, ήταν όμως τα δύο τρίποντα από Τίμα και Μάντζαρη για να φτιάξουν διαφορά 5 πόντων μετά από 10 λεπτά αγώνα (27-22).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε το μέτρο των φετινών της δυνατοτήτων με καταπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση. Το κοντέρ στην επίθεση έφτασε τους 31 πόντους με ιδανικό μοίρασμα των επιθέσεων κοντά και μακριά από το καλάθι (Μιλουτίνοφ 16, Τουπάν 12, Γκος 10 στο ημίχρονο). Τα τρίποντα των γηπεδούχων ήταν 8/13 και ο Ολυμπιακός πρόσφερε θέαμα στο κοινό του.

Ελάχιστοι περίμεναν τελείως διαφορετική εικόνα στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Χολαργός όχι μόνο κράτησε ολόκληρο Ολυμπιακό στους 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, αλλά πέτυχε 28 και μάζεψε τη διαφορά στους 6 πόντους (70-64), μπαίνοντας στη διεκδίκηση της νίκης. Την ίδια στιγμή τα αγωνιστικά πειράματα του Μπλατ στέρησαν ρυθμό από τους γηπεδούχους, αυτό όμως δεν αφαιρεί τίποτα από την προσπάθεια των νεοφώτιστων που στηρίχτηκαν στους Γιάνκοβιτς – Λοβ – Χόκινς και Κόττα και πήραν σπουδαίες βοήθειες από τον Σπυριδωνίδη.

Κρατώντας τον Χολαργό στο μηδέν για 4 λεπτά, ο Ολυμπιακός έτρεξε 8-0 και αποκατέστησε την τάξη (78-64), με την ομάδα των βορείων προαστίων να είναι πολύ άστοχη σε ελεύθερα σουτ τριών πόντων.  Με το σκορ στο 81-67 στο 35΄ ο Χολαργός δεν είχε πια αξιώσεις διεκδίκησης του παιχνιδιού, αλλά έμεινε συγκεντρωμένος και μείωσε και πάλι με εύστοχα σουτ του Σπυριδωνίδη (81-72, 36΄).

Το τελικό 88-78 δίνει και στις δύο ομάδες λόγους τόσο για να αισιοδοξούν, όσο και να διορθώσουν πράγματα στο μέλλον.