Τα “κανόνια” του Ματζάρι (video)

Η κεφαλιά του Ενκουλού άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη της Τορίνο απέναντι στην Έμπολι! Οι κανονιές όμως στο δεύτερο ημίχρονο με τα μακρινά σουτ των Ντε Σιλβέστρι και Φάλκε σφράγισαν εντυπωσιακά το άνετο τρίποντο με 3-0 απέναντι στην Έμπολι!

Καλύτερη από την αρχή του αγώνα η Τορίνο αλλά χωρίς να ασκήσει μεγάλη πίεση στην Έμπολι! Έκανε την πρώτη μεγάλη φάση με τον Μπελότι ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι του Προβεντέλ μετά από πάσα στον κενό χώρο του Φάλκε! Ακολούθησε η προειδοποίηση απο στατική φάση με κεφαλιά του Τζάτζα που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Έμπολι και το γκολ στο 44ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου! Από κόρνερ η άμυνα έχασε ξανά παίκτες και ο Ενκουλού στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-0 για την γκρανάτα! Η Έμπολι ακίνδυνη στο πρώτο ημίχρονο!

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντε Σιλβέστρι με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0 και έκανε ακόμη πιο εύκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους που πέτυχαν άλλο ένα όμορφο γκολ με μακρινό σουτ με σκόρερ τον Φάλκε στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης! Μετά το 3-0 ο ρυθμός έπεσε ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κρούνιτς στο 89ο λεπτό του αγώνα!

ΤΟΡΙΝΟ : Ιτσάσο – Ίτζο, Ενκουλού, Μορέτι – Ντε Σιλβέστρι, Ρινκόν (78′ Λούκιτς), Μπασέλι (71′ Μεϊτέ), Άινα – Φάλκε (80′ Μπερενγκέρ), Τζάτζα, Μπελότι

ΕΜΠΟΛΙ : Προβεντέλ – Βέσελι, Σιλβέστρε, Μαϊέτα (54′ Ράζμουσεν) – Ντι Λορέντσο, Κρόυνιτς, Μπενασέρ, Τραορέ (63′ Ζάιτς), Αντονέλι – Καπούτο, Μραζ (50′ Λα Γκούμινα)