Χαρούμενη Boxing Day για τη Ρόμα (video)

Η Ρόμα κυριάρχησε από την αρχή κόντρα στη Σασουόλο στο Ολίμπικο κι έφτασε σε άνετη επικράτηση με σκορ 3-1.

Η Ρόμα έψαχνε επιστροφή στις νίκες μετά την ήττα από τη Γιουβέντους την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη Σασουόλο και έδειξε από την αρχή αποφασισμένη να μην την διαπραγματευθεί.
Μόλις στο 3ο λεπτό ο Τσικ ανετράπη στην περιοχή από τον Φεράρι και ο διαιτητής αφού επιβεβαίωσε την απόφαση του και από το VAR κατελόγισε πέναλτι. Ο Περότι εκτέλεσε εύστοχα, η Ρόμα πέτυχε το γρήγορο γκολ που έψαχνε και συνέχισε να πιέζει όλο και πιο πολύ τους νεροβέρντι.
Στο 23ο λεπτό ο Τσικ έφυγε στην πλάτη των στόπερ της Σασουόλο και αφού ντρίμπλαρε και τον Κονσίλι έγραψε το 2-0.
Το ωραιότερο τέρμα της βραδιάς πέτυχε στο 59ο λεπτό ο νεαρός Νικολό Τζανιόλο της Ρόμα. Ο 19χρονος με το πρώτο γκολ της καριέρας του σήκωσε στο πόδι το Ολίμπικο και έστειλε μήνυμα για τη σπάνια ποδοσφαιρική του στόφα.
Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και τέταρτο τέρμα, αλλά ο Κονσίλι είχε εξαιρετικές αντιδράσεις όποτε απαιτήθηκε. Το τέρμα της τιμής σημείωσε για τη Σασουόλο στο 89ο λεπτό ο Μπαμπακάρ.
Η Ρόμα έμεινε για 11ο ματς στη Σέριε Α κόντρα στους νεροβέρντι αήττητη και τους προσπέρασε στη βαθμολογία.