Οταν σοβαρεύτηκε… έκανε party (video)

Η ΑΕΚ άφησε πίσω της το κακό α' 10λεπτο και στη συνέχεια, με όπλο την άμυνα και με πρώτο σκόρερ τον Χάντερ (22 π.) έκανε ότι ήθελε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην Ντιζόν, πήρε τη νίκη με 80-56 και έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρωτιά στον Ομιλο

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι της ΑΕΚ (στην πρώτη θέση του Ομίλου) με αντίπαλο την ουραγό, γαλλική, Ντιζόν. Οταν η Ενωση άφησε πίσω της την κακή νοοτροπία που είχε στο α’ 10λεπτο, όταν έπαιξε άμυνα, απέκτησε ρυθμό και χωρίς να χαλαρώσει από το β’ 10λεπτο και μετά, έφτασε σε μια πολύ άνετη επικράτηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τρίτο 10λεπτο, το επί μέρους σκορ ήταν 26-9 από το 14-15 (υπέρ της Ντιζόν) που ήταν στο α’ 10λεπτο.
Πρώτος σκόρερ ο Χάντερ με 22 πόντους, ευρωπαϊκό ντεμπούτο από τον Θίοντορ. Η ΑΕΚ συνεχίζει με στόχο την πρωτιά στον όμιλο.

Με λουλούδια στην κερκίδα

Πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης, μια πολύ δυνατή στιγμή, έντονα συναισθηματικά φορτισμένη, από τους παίκτες και τα μέλη του τεχνικού τημ της ΑΕΚ. Κρατώντας από ένα λουλούδι πήγαν σε σημείο στην κερκίδα για να τα αφήσουν, στη μνήμη του Αλέξη, του φίλου της ομάδας, που πρόσφατα έφυγε από τη ζωή

Κακή νοοτροπία στην αρχή

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι σαν να έπαιζε διπλό… προπόνησης. Η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης ήταν εμφανής και η Ντιζόν το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο -για αυτή- τρόπο. Μέσα σε 4’ έβαλε 9 πόντους και ήταν μπροστά με 1-9. Από την ΑΕΚ μόνο ο Μασιούλις έδειχνε να είναι στο πνεύμα του αγώνα. Στο 4-10 είχε βάλει και τους 4 πόντους.
Η ΑΕΚ στη συνέχεια βελτίωσε την άμυνά της, δεν ήταν όμως καθόλου εύστοχη. Στο πρώτο 10λεπτο είχε 1/8 τρίποντα (ο Σάκοτα είχε 0/3) και 3/7 δίποντα, είχε όμως το επιθετικό ριμπάουντ που τη βοηθούσε πολύ. Παρ’ όλα αυτά κυνηγούσε εν πολλοίς στο σκορ (μόνο το 12-11, 1’40’’ πριν το τέλος του πρώτου 10λεπτου είχε υπέρ της) και το πρώτο 10λεπτο έκλεισε 14-15 υπέρ της Ντιζόν.

Παίρνει μπρος

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς βελτιωμένη στο β’ μέρος. Μπορεί να μην είχε πάλι το τρίποντο (έκλεισε το πρώτο μέρος με 4/15), αλλά ήταν πολύ καλή στην άμυνα ενώ εξακολουθούσε να έχει το επιθετικό ρημπάουντ. Πήρε 7 με τον Χάντερ να έχει 3. Στην ίδια περίοδο η Ντιζόν είχε 0/4 τρίποντα και η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά στο +8 (28-20, με τον Τζέιμς, στα 3’50’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου) και λίγο μετά, στο +9, με καλάθι και φάουλ του Τσαμπούρη (31-22) στα 2’49’’ πριν το τέλος. Το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά, 36-30.

Το εντυπωσιακό γ’ 10λεπτο

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η ΑΕΚ κάνει επί μέρους σκορ 26-9 σε αυτό το 10λεπτο. Ο Χάντερ σκόραρε, ο Λαρεντζάκης έπαιζε εξαιρετικά (κλεψίματα και ασίστ) και η Ντιζόν απλώς παρακολουθούσε. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς με την ΑΕΚ να δίνει πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, παίζοντας και καταπληκτική άμυνα. Στο 26’ με τον Μασιούλις (46-35), στο 27’ με τον Λαρεντζάκη (53-37), στο 29’ με τον Χάντερ (60-39 για πρώτη φορά πάνω από το +20) και λίγο μετά με το τέλος του τρίτου 10λεπτου, η ΑΕΚ έχει και τη μεγαλύτερη διαφορά με το +23, 62-39. Κι ο Χάντερ να φτάνει τους 22 πόντους.

Η διαφορά μέχρι και στο +28

Η ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +28, στο 38′ (80-52) με καλάθι του Θίοντορ. Νωρίτερα (34′), με τρίποντο του Γιαννόπουλου είχε πάει στο +26 (70-44) και περίπου δύο λεπτά αργότερα, στο +26 (78-52), με τρίποντο του Τσαμπούρη. Το τελικό σκορ ήταν το 80-56.
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 38-30, 62-39, 80-56

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι):  Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 11 (2/6 3π., 5/5 β.), Τσαλμπούρης 8, Ματσιούλις 9, Λαρεντζάκης 6, Μωραΐτης, Γκρίφιν 3, Θίοντορ 5, Σαντ-Ρος 7, Γιαννόπουλος 3, Χάντερ 22 (9/10 2π., 4/5 β.)

ΝΤΙΖΟΝ (Λοράν Λεναμέ): Βέμπερ 2, Άρτσιναρντ, Λελούπ, Χόλστον 5, Εμεγκάνο 12 (4/9 2π., 1/3 3π.), Γουέιρ 11 (5/7 2π., 1/2 β.), Λουμ 8, Τσάσανγκ 8, Πίρσον 4, Ζουλιέν 6.

Θυμηθείτε τη Live καταγραφή των στιγμών του αγώνα μέσα από το novasports.gr

Λεπτό προς λεπτό από το Novasports.gr η εξέλιξη του αγώνα για την 11η Αγωνιστική του Basketball Champions League.