Λύγισε την Μπουτούτσνοστ η Ζάλγκιρις (Video)

Η τετράδα των Ντέιβις (21), Γκριγκόνις (16), Γουόκαπ (14) και Ουλάνοβας (12) πέτυχε τους 63 από τους 84 πόντους της Ζάλγκιρις, η οποία επικράτησε δύσκολα της μαχητικής Μπουτούτσνοστ με 84-76.

Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι στην Ζαλγκίριο Αρίνα με την Ζάλγκιρις πάντως να έχει τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια, περισσότερες λύσεις στην επίθεση κι έναν καταπληκτικό Μπράντον Ντέιβις.

Ο αμερικανός σέντερ που το πρωί έγινε πατέρας σημείωσε 21 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ έκανε 2 κλεψίματα και είχε 34 στην αξιολόγηση όντας ο κορυφαίος της ομάδας του.

Από την άλλη πλευρά συγκινητικός αλλά…μόνος στην επίθεση για την Μπούντουτσνοστ ο Νόρις Κόουλ που σημείωσε 26 πόντους, με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Ζάλγκιρις ήταν μπροστά με 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο κι έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 39-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο με ξέσπασμα του Κόουλ η Μπούντουτσνοστ πέρασε μπροστά με 60-62 και στην συνέχεια 64-67 στις αρχές του τέταρτου.
όμως καλάθια από Ουλάνοβας και Γουόλκαπ έκαναν το 80-72 τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.
Ο γουόλκαπ βοήθησε σε οργάνωση και σκοραρισμα με 14 πόντους και 6 ασίστ, ο Ουλάνοβας και ο Γκριγκόνις έδωσαν λύσεις στην επίθεση.
Ο Ντέβιν Ουίλιαμς στο ντεμπούτο του με την Μπούντουτσνοστ έβαλε 10 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ο Τζάκσον σημείωσε 12 πόντους ενώ 9 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Ερλ Κλαρκ.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η συμμετοχή του Φεντόρ Ζούγκιτς για 42” στο ματς που έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία της ευρωλίγκα σε ηλικία 15 ετών και 157 ημερών.