Τρέχει με…108 η ΤΣΣΚΑ (video)

Όπως τελείωσε τον πρώτο γύρο, έτσι συνέχισε η ΤΣΣΚΑ στη δεύτερη φάση του Top-16 της Ευρωλίγκας. Η ομάδα της Μόσχας επικράτησε εύκολα με 108-98 της Χίμκι, κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και έκανε ακόμη ένα βήμα για πρόκριση μέσω της πρώτης θέσης του ομίλου στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε φουριόζα στο ματς και έδειξε πως θα έχει εύκολο απόγευμα, ξεφεύγοντας από νωρίς  με διψήφια διαφορά (18-6). Παρόλα αυτά, η αντίδραση της Χίμκι δεν άργησε να έρθει. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν σταδιακά το ρυθμό, βρήκαν λύσεις στην επίθεση «ψαλιδίζοντας» τη διαφορά και τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου προσπέρασε (40-41), όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα. Η ομάδα του Ιτούδη απάντησε και με τρίποντο του Ντε Κολό λίγο μετά το κέντρο του γηπέδου, πήγε στα αποδυτήρια με +7 (53-46).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η ΤΣΣΚΑ με μίνι ξεσπάσματα και «όπλο» την άμυνα της, ξέφευγε με διψήφια διαφορά (65-54), όμως η Χίμκι με τον ίδιο τρόπο κατάφερνε να την «ψαλιδίζει». Μάλιστα, οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ξέφυγαν για πρώτη φορά με +14 (87-73) και έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς. Η Χίμκι, πάντως, είχε απάντηση και με επιμέρους σκορ 11-4 μείωσε στους 5 πόντους (89-84) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Η ομάδα του Ιτούδη, ωστόσο, δεν ήταν διατεθειμένη να μπει σε περιπέτειες. Πάτησε εκ νέου το γκάζι και έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη με το τελικό 108-98.

Πρώτος σκόρερ για τους Μοσχοβίτες ήταν ο Τεόντοσιτς με 26 πόντους και τον ακολούθησε ο Ντε Κολό με 19 και ο Κουρμπάνοφ με 18. Νταμπλ – νταμπλ από τον Χριάπα με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τη Χίμκι ξεχώρισαν οι Σβεντ και Ράις που σημείωσαν από 16 πόντους, με τον δεύτερο να μοιράζει και 12 ασίστ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ντε Κολό 19 (4/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 26 (6/9 τρίποντα), Φριτζόν 2, Τζάκσον 8, Λαζάρεφ, Φρίλαντ 1, Βοροντσέβιτς 7, Χίγκινς 6, Χριάπα 10 (11 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 18 (7/8 δίποντα), Χάινς 11

Χίμκι: Ράις 16 (6/18 σουτ, 12 ασίστ), Σβεντ 16, Ντράγκιτς 12 (1/7 τρίποντα), Όγκουστιν 11 (5/7 δίποντα), Μπουν 6 (7 ριμπάουντ), Κοπόνεν 15, Μόνια 8, Χάνεϊκατ 8, Ντέιβις 6