Αυτό το έργο το έχουμε ξαναδεί...

Ο Νίκος Τζουάννης γράφει στο προσωπικό του blog για την προβληματική εικόνα, που παρουσίασε ο Παναθηναϊκός και στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κέρκυρα.
0
Νίκος Τζουάννης
04/05/2015 • 08:09
Στην Κέρκυρα είδαμε σε επανάληψη ένα έργο που έχει παιχτεί αρκετές φορές την εφετινή σεζόν. Σε άλλη μια εκτός έδρας αναμέτρηση, οι Πράσινοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, έμειναν για ένα ημίχρονο μακριά από τον καλό τους εαυτό και δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές, από ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είναι δικό τους.

Ο Γιάννης Αναστασίου δεν έψαξε για δικαιολογίες μετά τη λήξη του αγώνα - παρά τις σημαντικότατες απουσίες- και ανέλαβε την ευθύνη για τη μέτρια εικόνα της ομάδας του, ωστόσο το ίδιο θα έπρεπε να κάνουν και οι παίκτες του και ιδιαίτερα όλοι όσοι πήραν την ευκαιρία που περίμεναν τόσο καιρό και δεν την εκμεταλλεύτηκαν.

Οι Πράσινοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι, είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, όμως έλειψε η αποτελεσματικότητα. Αν οι παίκτες του Τριφυλλιού ήταν περισσότερο συγκεντρωμένοι απέναντι στην αντίπαλη εστία και αξιοποιούσαν τις καλές τους στιγμές, τότε η υπόθεση-νίκη θα είχε "καθαρίσει" από το πρώτο ημίχρονο.

Μόνο που στο δεύτερο μέρος η εικόνα του Τριφυλλιού ήταν εντελώς διαφορετική. Έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, αρκετές χαμένες μονομαχίες, χαμηλό τέμπο και προβλέψιμη επιθετική ανάπτυξη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που εκμεταλλεύτηκε τα αρκετά λάθη των Πράσινων, διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και πήρε το βαθμό που ζητούσε.

Ο Νίκος Καρέλης ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στην Κέρκυρα και ήταν η μοναδική - ουσιαστική- απειλή για την άμυνα των γηπεδούχων. Πέτυχε ένα όμορφο - και προσωπικό - γκολ, δημιούργησε φάσεις, κέρδισε πολλές μονομαχίες και ταλαιπώρησε αρκετές φορές τους αντιπάλους του. Νίνης, Ατζαγκούν και Κλωναρίδης είχαν διάθεση και ενέργεια, όχι όμως ουσία στο παιχνίδι τους, ενώ ξεχώρισαν και οι σταθεροί Στιλ και Κουτρουμπής. Απογοήτευσε και πάλι ο Μέντες, μαχητικός ο Μπερίσα στην ολιγόλεπτη "παρθενική" του συμμετοχή στο πρωτάθλημα.

Τα πλέι οφ πλησιάζουν και σε αυτή την ...κούρσα που θα ακολουθήσει, κάθε λάθος θα στοιχίσει. Είναι φανερό ότι οι Πράσινοι διανύουν μια παρατεταμένη περίοδο ντεφορμαρίσματος, ωστόσο οφείλουν γρήγορα να αλλάξουν πορεία και να ...συνέλθουν, γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα χαθεί το ...τρένο για το Τσάμπιονς Λιγκ.