Έχασε με κάτω τα χέρια

0
Μανώλης Βογιατζάκης
11/02/2012 • 02:55

Η διαφορά των δύο ρόστερ, Ολυμπιακού και ΑΕΚ, φάνηκε ότι είναι μεγάλη και πολύ σωστά ο Νίκος Κωστένογλου στο φινάλε δεν «κρύφτηκε» πίσω από τα λόγια και παραδέχθηκε ότι οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι και νίκησαν δίκαια.

Μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο ο Ολυμπιακός έκανε ό, τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και έδωσε την εντύπωση ότι απλά ...σταμάτησε στα δύο γκολ. Κάπου εκεί τελείωσε το ματς για την Ένωση. Τουλάχιστον αυτό έδειχνε η αντίδραση και ο τρόπος παιχνιδιού των περισσότερων ποδοσφαιριστών. Όχι ότι μέχρι τότε ο δικέφαλος είχε κάνει αισθητή την παρουσία του στο παιχνίδι.

Καμία σχέση... Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος, δεν μπήκε ...ποτέ στο ντέρμπι. Αλήθεια, όταν έγινε το 2-0 στο 35ο λεπτό, πόσοι από εσάς (τους φιλάθλους της ΑΕΚ) δε σκεφτήκατε ότι επαναλαμβάνεται το περσινό εφιαλτικό σενάριο; Νομίζω οι περισσότεροι...

Ακίνδυνοι οι «κιτρινόμαυροι» από τα άκρα, πολλά κενά στον άξονα, ξανά κίτρινες κάρτες χωρίς λόγο, κακό βράδυ γενικά για την αμυντική λειτουργία της ομάδας, με τον Μιραλάς και τον Καζίμ να μοιάζουν ανίκητοι, ενώ δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι ο 35χρονος Ιμπαγάσα πίεζε μέχρι το 85ο λεπτό στην εστία του Αραμπατζή. Σίγουρα ο δικέφαλος δεν ήταν το φαβορί στο Καραϊσκάκη, αλλά θα περίμενε κανείς καλύτερη αγωνιστική συμπεριφορά σε ένα ντέρμπι.

Στο β' ημίχρονο το ματς ήταν περισσότερο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους όμως, εμφανώς να ...κατεβάζουν ταχύτητα στον τρόπο ανάπτυξης τους παιχνιδιού τους. Γενικά ήταν ένα πολύ κακό βράδυ για την ΑΕΚ, το οποίο θα πρέπει γρήγορα να ξεχαστεί και το κυριότερο, να παραμείνει η ομάδα ενωμένη.