Μεγάλη νίκη των Ιταλών

Επιτέλους νίκη! Κάπως έτσι πρέπει να αναφώνησαν οι Ιταλοί μετά τη νίκη της Εθνικής τους ομάδας βόλεϊ επί των Βραζιλιάνων στην τρίτη μέρα του Παγκόσμιου Κυπέλλου της Ιαπωνίας.

Πέρασαν 8 χρόνια (21 Ιουνίου 2003) από την τελευταία νίκη της «Σκουάντρα Ατζούρα» επί της Βραζιλίας αλλά χθες οι παίκτες του Μπερούτο κατάφεραν να σβήσουν το «στοιχειωμένο» αρνητικό για αυτούς ρεκόρ. Με σούπερ τον Λάσκο (27π.) οι Ιταλοί σε συναρπαστικό αγώνα επικράτησαν 3-2 σετ (25-16, 20-25, 25-18, 21-25, 22-20) μετά από μάχη που κράτησε 129 λεπτά.

Στο άλλο ματς του Β΄ομίλου στην Καγκοσίμα η Αίγυπτος νίκησε 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-18) την Κίνα, ενώ στην τιτανομαχία Ρωσία-Αμερική νικητές βγήκαν οι Ρώσοι με 3-0 σετ (25-18, 25-18, 26-24) και τον Μιχαήλοφ να έχει 18 πόντους. Στον πρώτο όμιλο τώρα η κατηφόρα της Σερβίας συνεχίζεται.

Οι Ιρανοί υποχρέωσαν τους Σέρβους (δεν έπαιξε ο Μίλκοβιτς) στην Τρίτη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια με 3-2 σετ (25-17, 18-25, 21-25, 25-21, 15-11). Στο ντέρμπι του ομίλου οι Πολωνοί παρέμειναν αήττητοι επικρατώντας 3-1 σετ (18-25, 25-20, 25-23, 25-22) των Αργεντινών.

Δεκαεφτά πόντους είχε ο Μπάρτμαν για τους Πολωνούς και 19 ο Κόντε για την Αργεντινή. Τέλος οι Κουβανοί είχαν εύκολο έργο κόντρα στους Ιάπωνες τους οποίους νίκησαν με 3-0 σετ (25-21, 25-23, 25-22).