«Ξεμπούκωσε» η Σίτι, ασταμάτητη η Τότεναμ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα με τον πλέον εμφατικό τρόπο επέστρεψε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς συνέτριψε με 5-0 τη Μπέρνλι, την ώρα που η Τότεναμ πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη της στην έδρα της Γουέστ Χαμ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν καταιγιστική, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημείωσε τέσσερα γκολ και μετέτρεψε σε «πάρτυ» το παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ. Αγκουέρ (17’), Σίλβα (54’), Φερναντίνιο (56’), Μαχρέζ (83’) και Σανέ (90’) τα γκολ των «πολιτών», οι οποίοι παραμένουν πρωτοπόροι της βαθμολογίας.

Σπουδαία νίκη, την τέταρτη σερί στην Πρέμιερ Λιγκ πέτυχε η Τότεναμ με σκορ 1-0 επί της Γουέστ Χαμ. Σκόρερ για την ομάδα του Ποτσετίνο ήταν ο Λαμέλα λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44’).

Από εκεί και πέρα, η Κάρντιφ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα καθώς επιβλήθηκε 4-2 της Φούλαμ και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ αντίθετα ο… κατήφορος για τη Νιούκαστλ συνεχίστηκε με νέα ήττα (0-1) από τη Μπράιτον.