Το κατευόδιο των αδερφών Ντράγκουλα

0
Χρήστος Καούρης
15/09/2013 • 01:56

26:40 λεπτά στο ματς, ο απολογισμός των Ελλήνων έγραφε 36 πόντους. Ο αντίστοιχος των αδερφών Ντράγκιτς, ένα παραπάνω. 26 ο Γκόραν, 11 ο Ζόραν. Τι Ντράγκιτς; σωστοί...Ντράγκουλα. Το αστέρι βέβαια, ήταν ο δαιμονισμένος Γκόραν. Ο άσος του Φοίνιξ φόρεσε το μανδύα του...Στιβ Νας, ζεστάθηκε νωρίς σκοράροντας τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του και παίρνοντας τη σκυτάλη από τους Μπελινέλι και Κόπονεν. "Το σχέδιο μας ήταν να δώσουμε σουτ στον Ντράγκιτς", ομολόγησε μετά την κόρνα της λήξης ο Νίκος Ζήσης. Στα χαρτιά φαινόταν ορθό, μιας και το αδύνατο σημείο του σούπερ σταρ της Σλοβενίας έμοιαζε το μακρινό σουτ. Αμ δε. Δύο στα δύο.

Ο Βασίλης Σπανούλης ακολούθησε στους πρώτους 4, ωστόσο σύντομα εγκλωβίστηκε στην άμυνα-μέγκενη του μετρ του είδους Μπόζινταρ Μάλκοβιτς. Ο παμπόνηρος Μπόζα έστησε σκιάχτρο τους Μπέγκιτς, Βίντμαρ, πίεσε τη λειψή ελληνική περιφερειακή γραμμή και τη βραχυκύκλωσε. Οι συνεργασίες εξαφανίστηκαν. Τα ελληνικά σουτ όχι μόνο γίνονταν υπό τις χειρότερες δυνατές προϋποθέσεις, αλλά ήταν τέτοια που άφηναν την ελληνική οπισθοφυλακή να μοιάζει με αφύλακτη διάβαση. Όταν οι Σλοβένοι έβρισκαν σίδερο, τα επιθετικά ριμπάουντ τους έδιναν τη λύση. Η κερκίδα έκανε τα υπόλοιπα.

Το παιχνίδι δεν θα άντεχε σε κριτική αν ολοκληρωνόταν μετά από 30 λεπτά. Πιστοί στις συνήθειες και κυρίως στην ψυχοσύνθεση τους, οι Σλοβένοι επιχείρησαν να φέρουν σε πέρας μία από τις πλέον θεαματικές αυτοκτονίες όλων των εποχών, μόλις η χαλάρωση, η έξοδος του Γκ. Ντράγκιτς και 3-4 εύστοχα ελληνικά σουτ δέθηκαν μεταξύ τους. Όταν οι Έλληνες εξαπέλυσαν ανθρωποκυνηγητό στο παρκέ, τα χέρια των αντιπάλων άρχισαν να τρέμουν.

Όμως ήταν αργά. "Αχ" στο άστοχο τρίποντο του Καϊμακόγλου, όμως οι ψύχραιμοι αναγνώρισαν το δίκαιο της νίκης των αντιπάλων. Πιθανές δικαιολογίες για σκληρό παιχνίδι των Σλοβένων δεν μπορούν να σταθούν. Όχι τουλάχιστον από μια εθνική ομάδα που είχε χρόνια για άρμα μάχης την άμυνα με το μαχαίρι στα δόντια.

Η εθνική ομάδα ολοκληρώνει, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, μια καταστροφική διετία. Αποκλεισμός από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αποτυχία στο Ευρωμπάσκετ, αποκλεισμός από το προσεχές Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Θέλοντας και μη, μπαίνει σε περίοδο ομφαλοσκόπησης.