Η Μούρθια πέταξε έξω την Τενερίφη (video)

Αποκλεισμός σοκ για την Τενερίφη, κάτοχο του τροπαίου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μούρθια επικράτησε με 83-72 στην σάλα Σαντιάγκο Μαρτίν στα Κανάρια Νησιά της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη, κάλυψε την ήττα της στο πρώτο ματς με 71-66 και πήρε πανηγυρική πρόκριση για τους «8» εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσει την τουρκική Καρσίγιακα.

Η Μούρθια πήρε πολλά από πολλούς παίκτες στο ματς. Η αρχή έγινε στο ξεκίνημα από τον Μπραντ όλεσον με 5/5 τρίποντα (6/8 και 20 πόντοι), την σκυτάλη πήρε ο Ουρτασούν με 14 πόντους και 8 ασίστ, εξαιρετικός ο Αογκούστο Λίμα με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ο Σόκο είχε 7 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Κλουφ και 9 ο Άντελο.

Μετά το 16-15 του πρώτου δεκαλέπτου η Μούρθια είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, πέρασε με 33-40 στο ημίχρονο κι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 46-56.

Στο τέταρτο όχι μόνο κράτησε την διαφορά αλλά την έφτασε και στα επίπεδα των 14 πόντων (55-69), χωρίς να κινδυνεύσει ως το τέλος.

Η Τενερίφη δεν είχε λύσεις στην επίθεση, ενώ παρουσίασε και κάκιστο αμυντικό πρόσωπο μιας και ο μέσος όρος πόντων που δέχονταν στο Τσάμπιονς Λιγκ ήταν 68,5.

Πνίγηκε στο άγχος και δεν είχε βοήθειες στο σκοράρισμα, μιας και οι μόνοι σταθεροί ήταν οι Πονίτκα (16π.), Γουάιτ (13) και Τόμπει (12π.- 13 ρ.).

Ο Κώστας Βασιλειάδης είχε 6 πόντους με δύο τρίποντα στο τέλος που όμως δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το ματς.