Τετράδα ο Φοίνικας, 3-0 τον Παμβοχαικό που χάνει έδαφος (vid)

Μια εβδομάδα πριν την φιλοξενία του φάιναλ φορ του League Cup ο Φοίνικας "κλείδωσε" την τετράδα περνώντας σαν σίφουνας μς 3-0 σετ (25-20, 25-19, 25-21) το εμπόδιο του Παμβοχαϊκού στο τηλεοπτικό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής που έγινε στο Βραχάτι.

Μια εβδομάδα πριν την φιλοξενία του φάιναλ φορ του League Cup ο Φοίνικας “κλείδωσε” την τετράδα περνώντας σαν σίφουνας μς 3-0 σετ (25-20, 25-19, 25-21) το εμπόδιο του  Παμβοχαϊκού στο τηλεοπτικό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής που έγινε στο Βραχάτι.

Οι Συριανοί με την 11η νίκη τους αύξησαν στους 10 βαθμούς τη διαφορά τους από τον Παμβοχαϊκό που μετά και την 3η συνεχόμενη ήττα έμεινε στην 5η θέση και έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για την τετράδα.

Οι συριανοί είχαν υπεροχή σε σερβίς και επίθεση, ενώ από το 3ο σετ κατάφεραν να ανεβάσουν την ποιότητα της υποδοχής και να πάρουν τη νίκη. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα καθώς είχε προβάδισμα με 2-3 πόντους μέχρι τα μισά του σετ αλλά υστέρησε στην άμυνα και στην κόντρα επίθεση και έκανε εύκολα λάθη.

Ο Φοίνικας παρότι στο 2ο και στο 3ο σετ ήταν πίσω με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία και πήρε δίκαια τη νίκη. Κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Πάρις αλλά και οι κεντρικοί του Φοίνικα Χαραλαμπίδης, Φέργκουσον, ενώ σταθερή αξία ήταν ο Ντόκιτς. Νίκη επί της περινής του ομάδας και στο γήπεδο που ήταν πέρυσι η έδρα του πανηγύρισε ο Δημήτρης Ζήσης. Ο Παμβοχαϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Κάιο αλλά με ποσοστό πολύ κάτω του 50%, ενώ καλά ποσοστά έγραψε ο Βαν Ντορν. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Γκρόενβελντ 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ – 21% άριστες), Βαν Ντορν 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 3 (2/14 επ, 1 μπλοκ, 39% υπ – 22% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Κάιο 15 (14/35 επ) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ – 22% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς, Βαρδής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (6/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 7 (7/8 επ), Πάρις 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 7 (7/15 επ, 41% υπ – 27% άριστες), Ντόκιτς 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (7/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ – 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 54% υπ – 46% άριστες), Ηλίας.