Χ-αμένες και οι δύο

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και Βαλένθια «καίγονταν» για βαθμούς, ωστόσο δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς έμειναν στο 1-1 για την 21η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, με τις «νυχτερίδες» να σώζουν τον βαθμό στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Σάντσεθ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με γκολ του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ προηγήθηκε στο σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο και κρατούσε τη νίκη στα… χέρια της για περισσότερα από 90 λεπτά.

Η Βαλένθια, ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με γκολ του Νεγρέδο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 1-1, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό και να μένουν για ακόμη ένα ματς μακριά από τις νίκες.

Βαθμούς απώλεσε και η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σεβίλλης (0-0) και έδωσε την ευκαιρία στη Μπαρτσελόνα, που έχει παιχνίδι λιγότερο να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή της Πριμέρα Ντιβιζιόν με αβαντάζ τριών πόντων.