Αβοήθητος

Ο Γιώργος Βασιλείου γράφει στο προσωπικό του blog για την εμφάνιση του Πανιώνιου κόντρα στον ΠΑΣ και την ανικανότητα των «κυανέρυθρων» να καθαρίσουν άλλο ένα ματς.
0
Γιώργος Βασιλείου
06/01/2017 • 08:29
Δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» ο Πανιώνιος.
Τι κοινό έχουν οι αγώνες του Πανιωνίου με τον Παναθηναϊκό, τον Πλατανιά και τον ΠΑΣ Γιάννινα; Πανεύκολη απάντηση. Ίδιο αποτέλεσμα (1-1), ίδια ομάδα που άνοιξε το σκορ (Πανιώνιος), ίδια ομάδα που έχασε πολλές ευκαιρίες για το 2-0 (Πανιώνιος) και τέλος ίδια ομάδα που έχασε τη νίκη (Πανιώνιος).

Ο Πανιώνιος και κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα πλήρωσε τη δική του ανικανότητα να “καθαρίσει” το παιχνίδι και απλά μετά να διαχειριστεί το σκορ και το προβάδισμά του. Μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, όπου δεν υπήρχε ο αντίπαλος στο γήπεδο, ένα συμπαθητικό δεκάλεπτο στο δεύτερο και από το 56' και έπειτα η απόλυτη κατάρρευση. Κατάρρευση που έδωσε δικαιώματα στον ΠΑΣ να διεκδικήσει θετικό αποτέλεσμα.

Για να συμβεί αυτό δεν ευθύνεται μόνο ένας παράγοντας. Φταίνε και οι παίκτες, αλλά και ο προπονητής. Οι παίκτες γιατί ενώ είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού δεν φρόντισαν να τελειώσουν τον αγώνα με δεύτερο γκολ. Πετούσαν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, λες και θα είχαν άπειρες σε 90 λεπτά για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Δεν το έκαναν και έδωσαν δικαιώματα στους αντιπάλους τους. Δεν φταίει κανένας άλλος εκτός από τους εαυτούς τους.

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την κατάρρευση στο Β' μέρος έχει και ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Για ένα ακόμα παιχνίδι είδαμε τον Πανιώνιο με την ίδια ενδεκάδα, με το ίδιο σύστημα, με το ίδιο πλάνο. Πλάνο που λειτουργεί, αν μη τι άλλο, με τον Πανιώνιο να παίζει καλό ποδόσφαιρο, να “χτίζει” σωστά τις επιθέσεις του, αλλά να του λείπει αυτό το κάτι που απαιτείται για να τελειώνει τα ματς. Η ευθύνη του Μιλόγεβιτς είναι ότι δεν βοήθησε την ομάδα από τον πάγκο. Έβλεπε τον Γιάννη Πετράκη να ανακατεύει την τράπουλα, να αλλάζει συστήματα και παίκτες στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Πανιώνιος να συνεχίζει με τους ίδιους ένδεκα.

Παίκτες που λογικό είναι να βγάζουν κούραση από ένα σημείο και μετά όταν παίζουν συνέχεια από την αρχή της σεζόν. Ο Μιλόγεβιτς άργησε να κάνει αλλαγές, βλέποντας την ίδια ώρα την ομάδα του να πιέζεται ασφυκτικά και τους παίκτες του να αδυνατούν να κρατήσουν την κατοχή. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο. Μέχρι που ήρθε η ισοφάριση από τον Τζημόπουλο, ο οποίος πριν κάνει το σουτ είχε την άνεση να κοντρολάρει, να δει εστία και να σουτάρει. Εντελώς ανενόχλητος.

Έγιναν λάθη, πολλά. Και από τους παίκτες και από την τεχνική ηγεσία στη διαχείριση του αγώνα. Από αυτό το σημείο όμως μέχρι να αποδοκιμάζεται εντονότατα από ένα μεγάλο μέρος της εξέδρας ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς για ένα ισόπαλο αποτέλεσμα, προσωπικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω. Είναι πέραν της φιλοσοφίας μου για το ποδόσφαιρο.