Ζορίστηκε αλλά έκανε το 1-0 η ΤΣΣΚΑ! (video)

Η Χίμκι δοκίμασε τις αντοχές της ομάδας του Ιτούδη, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ προστάτευσε το πλεονέκτημα έδρας επικρατώντας με 98-95.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, στηρίχθηκαν στο επιθετικό ταλέντο τους καθώς και στην ευστοχία τους από την περίμετρο για να προηγηθούν ακόμη και με 11 πόντους, κλείνοντας τελικώς το δεκάλεπτο στο +9, 25-34, έχοντας 7/8 δίποντα και 6/12 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε την άμυνά της, βρήκε διαδοχικά εύστοχα σουτ από την περίμετρο με κύριο εκφραστή τον Σέρχι Ροδρίγεθ, μείωσε στο καλάθι, 44-46 με βολή του Φριτζόν δύο λεπτά προτού οι ομάδες οδεύσουν για τα αποδυτήρια, ωστόσο ο Σβεντ με προσωπικές ενέργειες, είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας, έφερε την ομάδα του και πάλι στο +8, 46-54, στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος δεν αγωνίστηκε ο Ντε Κολό, ο οποίος απεκόμισε πρόβλημα στον αστράγαλο και κάπως έτσι μειώθηκαν οι επιθετικές επιλογές για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεσή τους τον τραυματία Χάινς, ενώ από τους φιλοξενούμενους έλειπε ο ανέτοιμος Χάνικατ. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ είχε άξονες την καλή άμυνα του Αντόνοφ, ο οποίος βρήκε και πόντους από τη γραμμή των βολών, καθώς και τον  Χάντερ, ο οποίος έκανε θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, ανανεώνοντας συνεχώς τις επιθέσεις της ομάδας του, η οποία πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -3, 72-75 από τρίποντο του Άντερσον.

Σβεντ και Τόμας είχαν φορτωθεί με 4 φάουλ, η ΤΣΣΚΑ εκκίνησε την τελευταία περίοδο με σερί 11-0 -κυρίως χάρη στην ευστοχία της από τη γραμμή, αφού είχε 37/43 βολές κι έφτασε να προηγείται με 8 πόντους, 93-85 με τρίποντο του Σέρχι 3 λεπτά πριν από το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, γνωρίζοντας την ήττα με 98-95.

Από τους νικητές κορυφαίος ο Χάντερ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ροδρίγεθ είχε 22 πόντους με 5/8 τρίποντα, μοιράζοντας και 5 ασίστ, 14 πόντους πέτυχε ο Κλαίμπερν έχοντας 9 ριμπάουντ, από 10 πόντους οι Ντε Κολό (σε 9 λεπτά συμμετοχής) Αντόνοφ και Χίγκινς.

Για τη Χίμκι ο Σβεντ είχε 22 πόντους με 8/20 εντός παιδιάς, 6 ασίστ και 5 λάθη, 21 ο Βιάλτσεφ με 5/9 τρίποντα, 14 ο Γκιλ, 13 ο Άντερσον, 12 ο Ρόμπινσον.

Δεκάλεπτα: 25-34, 21-20, 26-21, 26-20

Τέλος Δεκαλέπτων: 25-34, 46-54, 72-75, 98-95