0
Δημήτρης Παπανικολάου
23/10/2014 • 02:10

Δεν είπε ο Ρομπέρτο: Θα κερδίσουμε τη Γιουβέντους και με 5 δικές μου σούπερ αποκρούσεις!

Παρ΄ όλα αυτά ο μεγάλος Τζιανλουίτζι Μπουφόν πήγε μετά το τελευταίο σφύριγμα και έδωσε συγχαρητήρια στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού που για ένα ακόμα σπουδαίο ευρωπαϊκό ματς χάρισε τη νίκη στους ερυθρόλευκους, οι οποίοι εξακολουθούν να... ψηλώνουν στην Ευρώπη.

Γιατί οι νίκες στην πανίσχυρη εδρα τους είναι συνεχόμενες: Πέρυσι Μπενφίκα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Εφέτος Ατλέτικο Μαδρίτης και Γιουβέντους.

Όταν λοιπόν, κερδίζεις, έστω και στο γήπεδό σου την πρωταθλήτρια Πορτογαλίας, την πρωταθλήτρια Αγγλίας, την πρωταθλήτρια Ισπανίας και την πρωταθλήτρια Ιταλίας, ενώ παλιότερα τα έχεις καταφέρει και επί της πρωταθλήτριας Γερμανίας Ντόρτμουντ, τότε χτίζεις εκτός από το... κάστρο του γηπέδου Καραϊσκάκη και τον δικό σου ΜΥΘΟ εκτός συνόρων.

Αυτά είναι τα καλά νέα. Τα άσχημα νέα έχουν να κάνουν με τη νοοτροπία που θέλουν τις ελληνικές ομάδες να υποτιμούν τα θεωρητικά «μικρά» ευρωπαϊκά ονόματα.

Κατά συνέπεια, αν ο Ολυμπιακός χάσει την πρόκριση στους 16 του εφετινού Τσάμπιονς Λιγκ, θα την χάσει από την ήττα στο Μάλμε από την πρωτάρα στη διοργάνωση πρωταθλήτρια Σουηδίας. Κι αυτό είναι ότι χειρότερο και ότι πιο άδικο και για την εφετινή του προσπάθεια.

Στον αγώνα με την Μεγάλη Κυρία, ο Ολυμπιακός ήταν ο... Κύριος του ματς στο α΄ ημίχρονο και μετά έπαιξε σαν... ιταλική ομάδα για να πάρει το αποτέλεσμα.

Η ενίσχυση της μεσαίας γραμμής από τον Μίτσελ δεν επετρεψε στη Γιουβέντους να κάνει παιχνίδι και να απειλήσει τους γηπεδούχους στα πρώτα 45 λεπτά παρά μόνο από τα στημένα του Πίρλο.

Η εικόνα στην επανάληψη ήταν διαφορετική, αφού οι ερυθρόλευκοι έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους, επιχείρησαν να παίξουν με αντεπιθέσεις, δεν έκαναν το 2-0 στη μεγάλη ευκαιρία του Κασάμι και ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη βραδιά κάτω από τα δοκάρια τον Ρομπέρτο για να πάρουν το τρίποντο.

Λογικά πάντως, οι ερυθρόλευκοι με τη νίκη αυτή εξασφάλισαν τη συνέχεια της ευρωπαϊκής του πορείας, έστω και ως 3ος στον ομιλό του.