Ήττα από την Κροατία και τρίτη θέση στον όμιλο για την εθνική

Την ήττα με 83-71 από την Κροατία γνώρισε η εθνική μπάσκετ παίδων, στο τελευταίο παιχνίδι της για την Α΄ φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Νόβι Σαντ της Σερβίας.

Με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κατέλαβε την τρίτη θέση του Γ΄ ομίλου και την Τρίτη (14/8, 19:15) θα αντιμετωπίσει την Εσθονία, στο κρίσιμο νοκ-άουτ ματς που θα κρίνει ποια ομάδα θα περάσει στα προημιτελικά και ποια θα πάει στα παιχνίδια κατάταξης για να διεκδικήσει την παραμονή της στην Α΄ κατηγορία.

Η ελληνική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της, Αναστάση Κωστόπουλο, που τραυματίστηκε στο χθεσινό (11/8) παιχνίδι με την Τουρκία, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ (18-24 στο 11΄). Ανεβάζοντας την πίεση στην μπάλα η εθνική οδήγησε τους Κροάτες σε πολλά λάθη και βρήκε πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, με αποτέλεσμα νέα ισοπαλία στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, 27-27. Όμως, η συνεχής αστοχία πίσω από τα 6,75μ. (1/12 στο ημίχρονο) αποδείχτηκε καταστροφική και επέτρεψε στην Κροατία να κλείσει το πρώτο μέρος με τη διαφορά στη μέγιστη μέχρι τότε τιμή της, 33-45.

Οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν τα χαμηλά ποσοστά της ελληνικής ομάδας και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας μετά από πεντέμισι λεπτά στο +13, 42-55. Πάντως η άμυνα απέφερε καρπούς και οδηγώντας τους Κροάτες στο 19ο λάθος ο Κολοβέρος ολοκλήρωσε ένα 6-0 σερί, 48-55, στο τρίλεπτο πριν ολοκληρωθεί η περίοδος. Με το δεύτερο ελληνικό τρίποντο σε 15 προσπάθειες από τον Κολοβέρο, καθώς και δύο βολές του Βησσαρίου, η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις, 53-57, αλλά η Κροατία έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα έμμεσο κι ένα άμεσο τρίποντο αποκαθιστώντας τη διψήφια διαφορά, 53-63. Η άμυνα ζώνης βοήθησε την Εθνική να πλησιάσει ξανά στους πέντε, 60-65, στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Τα μακρινά σουτ των Κροατών, ωστόσο, τους έδωσαν τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 63-75 και ουσιαστικά να εξασφαλίσουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 18-23, 33-45, 53-63, 71-83

ΕΑΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 2, Καλόγηρος 18, Καραμανλής, Παπασάβογλου, Βησσαρίου 13, Φιλίππου, Κολοβέρος 12, Νικολαΐδης 15, Πράπας 5, Τόλιας 2, Τσάμης 4.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Καράκας): Μπόσνιακ 13, Περάσοβιτς 23, Πρκάτσιν 10, Ράσιτς, Τίσμα 22, Μπράλα, Μπούλιεβιτς, Ίβισιτς 1, Κρέσιτς, Μάιτσουνιτς 4, Παπόνια 10, Πέρκουσιτς.