Αρρυθμίες και Υπεραριθμίες

0
Αποστόλης Λάμπος
22/12/2014 • 17:06

Η περίοδος χάριτος για να μάθει ο Ρικάρντο Σα Πίντο τους παίκτες του και οι παίκτες την φιλοσοφία του Πορτογάλου ουσιαστικά έφτασε στο τέλος της στο ματς με τον Πανιώνιο.

Αμυντικά η ομάδα δεν έχει ιδιαίτερα κενά, αν και της λείπει λίγο η συμμετρία που της έδινε ο Γιαννούλης, με αποτέλεσμα να έχει εκλείψει από το δημιουργικό κομμάτι η ανάπτυξη από τα πλάγια. Ο Ούμπιντες χρησιμοποιείται στα άκρα και ο Πίτου Γκαρσία (ίσως ο κορυφαίος φέτος μέχρι στιγμής) σαν δεύτερος αμυντικός μέσος δεν έχει την απόλυτη ελευθερία στο δημιουργικό κομμάτι καθώς κάνει πολλές δουλειές και στο αμυντικό.

Με το 4-4-2 που έχει καθιερωθεί από εποχής Παράσχου όλοι αντίπαλοι που παίζουν με 4-3-3 ή 4-2-3-1 δημιουργούν μια υπέρ τους υπεραριθμία στην μεσαία γραμμή. Αρκεί κανείς να παρακολουθήσει το πως κινούνταν οι Νίκο Μαρτίνες, Κλέιτον και Ιμπαγάσα στα αντίστοιχα ματς με Παναιτωλικό, Ξάνθη και Πανιώνιο.

Σίγουρα η κακοτυχία που διατείνεται ο Σα Πίντο ότι κατατρέχει την ομάδα του δεν είναι ψέμα, αλλά δεν μπορεί να γίνεται και θέσφατο στην προσπάθεια που κάνει ο Ατρόμητος να βγει στην πεντάδα για μια ακόμη χρονιά. Πλέον με την διακοπή και με όλους τους παίκτες στην διάθεσή του (για πρώτη φορά από τότε που ανέλαβε) ο προπονητής του Ατρόμητου καλείται να βρει όλες εκείνες τις λύσεις που θα φέρουν ξανά τον Ατρόμητο εκεί που του αρμόζει.

* Στο ματς με τον Πανιώνιο η ομάδα κλήθηκε να διαχειριστεί το υπέρ της 2-1 στο ημίχρονο αγωνιζόμενη με δέκα παίκτες. Αν και ο Παπάζογλου κράτησε μπάλα, ίσως μία λύση με τον Ναπολεόνι στην κορυφή και με τον Ούμπιντες στο ματς να ήταν πιο εύλογη. Βέβαια όταν δέχεσαι γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου όλα τ' άλλα είναι να' χαμε να λέγαμε.

* Είναι ειλημμένη η απόφαση για να γίνουν δύο μεταγραφές τον Γενάρη με τον Σα Πίντο να έχει ζητήσει παίκτες κυρίως για την γραμμή κρούσης της ομάδας εντοπίζοντας εκεί το πρόβλημα της. Δεν είναι τυχαίο ότι η επίθεση των Περιστεριωτών φέτος δεν βγάζει και φωτιές.

* Οι παίκτες που βολιδοσκοπούνται είναι κυρίως από το εξωτερικό και δη από την αγορά της Λατινικής Αμερικής. Ένας εξ αυτών είναι και ο Αγκουστίν Τοράσα που αγωνίζεται στην Ουρακάν με την οποία φέτος κατέκτησε τον κύπελλο Αργεντινής ενώ βοήθησε τα μέγιστα στην άνοδο της ομάδας στην μεγάλη κατηγορία του ποδοσφαίρου της χώρας του τανγκό. Είναι 26 ετών και αγωνίζεται ως δεύτερος επιθετικός.

15/11/2018 • 08:00

Με κίνητρο στα δύσκολα η "γαλανόλευκη". Ματς για γκολ σε Κροατία, Αγγλία

Η Ελλάδa και η Αυστρία θέλουν τη νίκη και με βάση το κίνητρό τους μπορούν να τα καταφέρουν. Ματς για γκολ περιμένουμε στο Βέλγιο, στην Κροατία και στην φιλικά αναμέτρηση της Αγγλίας με τις Ηνωμένες Πολιτείες

14/11/2018 • 10:51