Κωστής Μπότσαρης
11/12/2012 • 16:10

Αντιπροσωπευτικό δείγμα

Το περασμένο Σάββατο ο ΠΑΟΚ επικράτησε δύσκολα του Λεβαδειακού με γκολ – από εκτέλεση φάουλ – του Λίνο στο 69’. Κατά την ταπεινή μου άποψη όλη η εικόνα, η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν ένα από τα πλέον αντιπροσωπευτικά δείγματα της ομάδας όπως είναι σήμερα, όπως ήταν όλο το χρονικό διάστημα που προηγήθηκε. Πιο συγκεκριμένα, είχε ένα κακό πρώτο 20λεπτο διερεύνησης της δυναμικότητας και των προθέσεων του αντιπάλου, στη συνέχεια προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο, έκανε κάποιες ευκαιρίες και μόλις σκόραρε, άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα του έχοντας απεγκλωβιστεί από το άγχος και την πίεση του αποτελέσματος.

Και οι σφαλιάρες δεν βλάπτουν...

Σύμφωνοι. Τέσσερα (4) γκολ είναι πολλά. Και μια ήττα με 4-0 πάντα «πονάει» και είναι δύσκολο να «χωνευτεί» από τους φίλους μιας ομάδας. Έτσι, συμβαίνει και με αυτούς του Πανιωνίου, που είχαν μήνες να ζήσουν ανάλογη βραδιά με της Κυριακής. Όπως και οι παίκτες του «Ιστορικού».

Βασίλης Δούκας
      11/12/2012 • 04:25

Αυτό ήταν ντέρμπι

Πολλές ειδησεογραφικές σελίδες συγκαταλέγουν το ντέρμπι των "αιωνίων" ως ένα από τα κορυφαία του πλανήτη.

Τέτοιες εμφανίσεις τη γυρίζουν πολυ πίσω

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε στην Κομοτηνή μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της στη φετινή περίοδο. Όλοι χαρακτήριζαν το ματς με τον Πανθρακικό ως "τελικό", αλλά αν εξαιρέσουμε τον Δημήτρη Κωνσταντόπουλο, δε διακρίθηκε κανένας άλλος στον αγωνιστικό χώρο.

Ντέρμπι ναι, κλασικό όχι!

Το Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός ήταν ένα χορταστικό ματς, ένας καλός λόγος να ξεχαστείς για ένα δίωρο μπροστά απ' την οθόνη. Ήταν μια καλή απάντηση σε όσους απαξιώνουν το ελληνικό πρωτάθλημα, ένα αμφίρροπο 90λεπτο ρυθμού και καθαρού ποδοσφαιρικού χρόνου.

Αποστόλης Λάμπος
      10/12/2012 • 12:49

Το ντέρμπι είχε Χάρη

Απαλλαγμένοι από το άγχος της μεταξύ τους βαθμολογικής προστριβής, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός έπαιξαν και έτρεξαν χωρίς συμβιβασμούς.

Ο Αλκαράθ, ο Γιαννιώτας και ο Διούδης

Τρία πρόσωπα, τρεις διαφορετικές ιστορίες που ξεπήδησαν, βράδυ Κυριακής, στην Τρίπολη. Τρεις άνθρωποι «κλειδιά» που βοήθησαν τον Αρη να διεκδικήσει τη νίκη, κόντρα στον Αστέρα, παίρνοντας εν τέλει, την ισοπαλία και σπάζοντας το εκπληκτικό σερί που είχε μέχρι εκείνη την ώρα, η ομάδα του Σάκη Τσιώλη.

Νίκος Γαβαλάς
      10/12/2012 • 02:25

Ήθελε τη νίκη σε ντέρμπι για όσκαρ

Είναι κοινώς αποδεκτό πως το ντέρμπι των «αιωνίων» ήταν το πιο απολαυστικό των τελευταίων χρόνων. Με γρήγορο ρυθμό, σπουδαίες ευκαιρίες, πάθος, δυνατά αλλά καθαρά μαρκαρίσματα, οι δύο «αιώνιοι» έδειξαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο παλκοσένικο του Ολυμπιακού Σταδίου, ότι ήθελαν τόσο πολύ τη νίκη.