Παλαβό ματς στο Μιλάνο και ήττα για Αρμάνι

Δύο παρατάσεις, τρελά τρίποντα και ήττα για την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, Αρμάνι Μιλάνο, από την Αβελίνο με σκορ 92-96!.
0
Χρήστος Καούρης
19/11/2017 • 21:50
O Αριέλ Φιλόι

Το καλύτερο ματς του φετινού πρωταθλήματος έγινε στο «Φόρουμ» του Μιλάνου, με την Αβελίνο να επιφυλάσσει στην Αρμάνι την 2η της ήττα σε 8 αγωνιστικές της Lega Basket. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στις τρείς πρώτες περιόδους (30-40 ημίχρονο, 50-58 στο 30΄), αλλά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση χάρη σε τρίποντο του Κέρτις Τζέρελς (73-73), με τον Ρίτς να αστοχεί στο τέλος των 40 λεπτών.

Στην παράταση το θερμόμετρο χτύπησε κόκκινο: 83-80 με βολές του Θίοντορ, 83-83 με τρίποντο του Φιλόι, 86-83 με τρίποντο του Τζέρελς, νέα απάντηση του Φιλόι με τον ίδιο τρόπο (86-86) και νέα παράταση! Στην δεύτερη παράταση η Αρμάνι προηγήθηκε 90-87 με βολές του Γκουντάιτις, αλλά με τους Ρίτς και Γουέλς η Αβελίνο γύρισε τούμπα το ματς και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη!

Για τους γηπεδούχους ο Τζέρελς είχε 23 πόντους, ο Θίοντορ πρόσθεσε 18, ο Γκουντάιτις 17, ενώ Μίτσοφ και Αμπάς είχαν από 10. Για την νικήτρια Αβελίνο ο Φιλόι είχε 21 πόντους και μεγάλα σουτ στην α΄ παράταση, ο Ρίτς πρόσθεσε άλλους 21, ενώ Γουέλς και Εντιαγιέ είχαν από 16 πόντους.

Με τη νίκη της αυτή η Αβελίνο, η οποία είναι συγκάτοικος με τον Άρη στο Champions League, «έπιασε» την Αρμάνι στο 6-2. Στην κορυφή παραμένει η αήττητη Μπρέσια (8-0), με την Βενέτσια στη δεύτερη θέση (7-1).

15/11/2018 • 08:00

Με κίνητρο στα δύσκολα η "γαλανόλευκη". Ματς για γκολ σε Κροατία, Αγγλία

Η Ελλάδa και η Αυστρία θέλουν τη νίκη και με βάση το κίνητρό τους μπορούν να τα καταφέρουν. Ματς για γκολ περιμένουμε στο Βέλγιο, στην Κροατία και στην φιλικά αναμέτρηση της Αγγλίας με τις Ηνωμένες Πολιτείες

14/11/2018 • 10:51