Colpo grosso ο Ηρακλής, 3-1 τον Άρη (video)

Την ανοδική του πορεία και με τον Άρη επιβεβαίωσε ο Ηρακλής στο ντέμρπι επιβίωσης στην Volleyleague. Με κορυφαίους τους κεντρικούς Στίγγα και Γάτση η ομάδα του Ορφανού νίκησε με 3-1 σετ (25-23, 25-21, 15-25, 25-22) τον Άρη και για πρώτη φορά ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας πίσω όχι μόνο τον αντίπαλό του αλλά και την Παναχαϊκή.

Ο «γηραιός» απέκτησε παράλληλα και προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Άρη καθώς στον Α΄ γύρο οι κιτρινόμαυροι ως φιλοξενούμενοι είχαν νικήσει 3-2 σετ. Ο Ηρακλής φάνηκε πιο έτοιμος και πιο φορμαρισμένος, πίεσε περισσότερο στο σερβίς και είχε πιο γρήγορη ανάπτυξη με περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Αντίθετα, ο Άρης δε μπόρεσε να πιέσει με το σερβίς και απώλεσε μικρό προβάδισμα που είχε μέχρι τα μισά του 1ου σετ. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα υποχώρησε για πρώτη φορά στην 11η θέση με διαφορά +6 βαθμούς από τη Λαμία. Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 0 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ – 53% άριστες), Γκιρτζίκης 9 (8/9 επ, 1 μπλοκ), Παπαϊακώβου 1 (1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 8 (8/14 επ, 46% υπ – 31% άριστες), Τζελάτι 21 (20/29 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 36% υπ – 27% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μήλης, Μακρυγιάννης 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ – 58% άριστες), Παλέντζας 16 (13/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στίγγας 12 (10/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πίτζα 15 (10/21 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 43% υπ – 36% άριστες), Γάτσης 14 (11/18 επ, 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 65% υπ – 59% άριστες), Πιπέργιας 1 (μπλοκ), Στεφανίδης