Ο Κερούς «λύγισε» το Μαρούσι

Αν και έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, το Μαρούσι υπέστη τη 10η ήττα του στην 11η αγωνιστική της Α1. Ο Σέρτζιο Κερούς έδειξε στον Άρη το δρόμο για την 4η νίκη του, με σκορ 79-71, στο Αλεξάνδρειο.

Αν και έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, το Μαρούσι υπέστη τη 10η ήττα του στην 11η αγωνιστική της Α1. Ο Σέρτζιο Κερούς έδειξε στον Άρη το δρόμο για την 4η νίκη του, με σκορ 79-71, στο Αλεξάνδρειο. Ο Αμερικανός πέτυχε 24 πόντους και έκαμψε την αντίσταση των αντιπάλων του -και δη του Κόμματου (25π.)- οι οποίοι δεν… άντεξαν μέχρι τέλους, ελλείψη λύσεων, καθώς έπαιζαν με επτά παίκτες στην ουσία. Έτσι, έμειναν πάλι δίχως νίκη στο φετινό ενεργητικό τους.

Με τον Κόμματο να καθοδηγεί το Μαρούσι και τον Κερούς τον Άρη, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι κάτι παραπάνω από… δυναμικά (16-20, 7΄). Έκαστες έδειχναν αποφασισμένες για τη νίκη και είχαν δώσει μεγάλο βάρος στην επίθεση. Έτσι, πρόσεφεραν θέαμα και με τους φιλοξενούμενους να έχουν και πολύ καλά ποσοστά από τα 6.75 το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (24-24). Στη συνέχεια όμως, οι «κίτρινοι» έκαναν… κοιλιά. Κάτι η κακή άμυνα τους, κάτι η αστοχία τους, κάτι και ο «οίστρος» των αντιπάλων τους στην επίθεση και βρέθηκαν γρήγορα πίσω στο σκορ (31-32, 15΄). Ο Κόμματος εξακολούθησε να κάνει τα πάντα, έχοντας όμως και τη συμπαράσταση του Έλεγκαρ πλέον μέσα στη ρακέτα. Έτσι το ημίχρονο το βρήκε να προηγείται με 10 πόντους (32-42), με επιμέρους σκορ 8-18 (!).

Στην επανάληψη τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν πάντως. Η άμυνα του Άρη πρόσεξε τον Κόμματο, με τον Αλεξανδρή να… ρίχνει στο μαρκάρισμα του τον Κερούς. Μάλιστα, ο Αμερικανός όχι μόνο δυσκόλεψε τον αντίπαλο του, αλλά τα πήγε πολύ καλά και στο σκοράρισμα «παρά» με τον Τζέιμς. Με σερί 11-0 οι «κίτρινοι» έφτασαν στο 48-46 (27΄), αλλά Κόμματος και Ακεψιμαΐδης φώναξαν ξανά «παρόντες» και διατήρησαν την ομάδα τους σε απόσταση αναπνοής (54-53, 30΄). Ο τελευταίος ήταν εκείνος που έφερε και το ματς στα ίσα (59-59, 32΄).

Οι Μάλντροου και Τζέιμς κατάφεραν να ξαναδώσουν το προβάδισμα στην ομάδα του «τίγρη» (72-65, 36΄), την ώρα που ο Γκαγκαλούδης πρόβαλε αντίσταση και τον ακολούθησε και ο Κόμματος (75-67, 38΄). Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο του ματς όμως και ο Σέρτζιο Κερούς το επιβεβαίωσε, γράφοντας και το τελικό 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 32-42, 54-53, 79-71.

Άρης (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Κερούς 24(4), Ταπούτος 10(2), Τζέιμς 17(2), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 8(1), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης, Μάλντροου 11(1), Τσαλδάρης, Βεργίνης 2, Δήμας 3(1), Βεζένκοφ.