Έγκλημα και τιμωρία! (video)

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε όσα λάθη μπορούσε (!) στον αγώνα εναντίον της Βίρτους Μπολόνια και η ιταλική ομάδα τον τιμώρησε γι' αυτά, παίρνοντας τη νίκη με σκορ 85-95 για την 7η αγωνιστική του BCL

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Προμηθέας Πάτρας στο αποψινό (21/11) παιχνίδι στην έδρα του με τη Βίρτους Μπολόνια, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Basketballa Champions League. Έκανε μαζεμένα λάθη, δίνοντας το δικαίωμα στους Ιταλούς να πάρουν τη νίκη, με σκορ 85-95, σε έναν αγώνα που οι Πατρινοί τον είχαν φέρει στα μέτρα τους περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη του.
Ποιο να μετρήσει πρώτο κανείς; Από τις τρεις τεχνικές ποινές στον προπονητή του Προμηθέα, Μάκη Γιατρά, ο οποίος αποβλήθηκε από τον πάγκο περίπου 1′ λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ή από τα αψυχολόγητα λάθη των παικτών του Προμηθέα στο τέταρτο δεκάλεπτο, τη στιγμή που είχαν φτάσει τη Βίρτους στο 70-70 (στο 7:26′ πριν το φιινάλε) και είχαν την ευκαιρία να πάρουν το πάνω χέρι;
Οι Πατρινοί κόντεψαν και πάλι να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, όταν στο 3:46′ πριν το τέλος έφτασαν στον ένα πόντο (79-80) με τον Τσαϊρέλη, όμως, δυο βολές του ίδιου παίκτη στη συνέχεια αντί να βάλουν τον Προμηθέα μπροστά, τον έκαναν απαισιόδοξο, καθώς ήταν άστοχες. Ακριβώς σε εκείνο το σημείο άρχισε και η τελευταία κατρακύλα, μέχρι την τελικη επικράτηση των Ιταλών με 85-95.
Να σημειωθεί ότι η διαφορά των δέκα πόντων δεν ήταν η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Οι Ιταλοί βρέθηκαν και με δώδεκα πόντους πάνω, στα 48” δευτερόλεπτα πριν το τέλος (81-93), όμως, τελικά το ματς έκλεισε στο -10 για τον Προμηθέα. Γενικώς, από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ακόμη, η Βίρτους κατά διαστήματα πήγαινε τη διαφορά στους οκτώ ή στους δέκα, οι Πατρινοί την κατέβαζαν, όμως, ποτέ δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά.
Μόνο στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου ο Προμηθέας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, Μάλιστα, μέχρι το 4:25΄του πρώτου δεκαλέπτου, ήταν πάνω στο σκορ με 15-14, διατηρώντας άλλοτε μικρό κι άλλοτε μεγαλύτερο προβάδισμα (π.χ. 7-2 στο 7:25′). Από εκεί και πέρα ανέλαβαν οι Ιταλοί να οδηγούν το σκορ στο παιχνίδι.
Μεγάλη απόδοση είχε ο Τσαϊρέλης (21 πόντους, με 7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές και 2 ασίστ), όπως και ο Σαλούστρος (16 πόντους, με 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/3 βολές, δηλαδή σε όλα εύστοχος, ενώ πήρε και 10 ριμπάουντ!), από κοντά ήταν και ο Γκίκας (14 πόντους σημείωσε), όμως, δεν αρκούσαν να νικήσουν τους Ιταλούς. Έλειψαν πολύ και οι Χολ, Κασελάκης και Κατσίβελης από το παιχνίδι, καθώς ήταν εκτός αποστολής λόγω προβλημάτων.
Από πλευράς Ιταλών, μεγάλη ζημιά έκαναν οι Αραντόρι (23 πόντους, με 4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 3/3 βολές), Πάντερ (13 πόντους), Κβάλε (16 πόντους), Τέιλορ (12 πόντους) και Κράβιτς (12 πόντους). Είναι χαρακτηριστικό ότι όταν σταματούσε ο ένας, τη σκυτάλη έπαιρνε έτερος συμπαίκτης, με αποτέλεσμα πάντα η Βίρτους να διατηρεί το προβάδισμα.
Η Βίρτους είχε ποσοστά πάνω από 50% σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες πόντων (66,67% βολές, 59,18% δίποντα και 56,25% τρίποντα), 33 ριμπάουντ, 18 ασίστ και μόνο 10 λάθη και γενικώς έπαιξε εξαιρετικά δυνατή άμυνα, πάνω στην οποία βασίστηκε να φτάσει στη νίκη. Ο Προμηθέας είχε 58, 33% στις βολές, 55,81% στα δίποντα και 47,62% στα τρίποντα (10/21), 28 ριμπάουντ, 16 ασίστ και 13 λάθη. Το σημείο στο οποίο έχασε κατά πολύ τον αγώνα ήταν η συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία, την οποία δεν είχε, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε όσο δυνατά χρειαζόταν ώστε να μην ξεπεράσει το όριο του αντιαθλητικού.
Η Βίρτους έγινε η πρώτη ομάδα του BCL που κατάφερε να φτάσει στο 7/7 στις νίκες από την έναρξη της φάσης των ομίλων του θεσμού, ενώ ο Προμηθέας με αυτή την ήττα έχει πλεόν ρεκόρ 5-2 στο βαθμολογικό πίνακα.
Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Μπράουν 9, Έλις 4, Γκίκας 14, Λίποβι 8, Σαλούστρος 16, Μέιερ 5, Όντουμ 8, Παρκς, Τσαϊρέλης 21.
ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Στέφανο Σακριπάντι): Αραντόρι 23, Καπελέτι 3, Μ’ Μπαγιέ 7, Πάντερ 13, Κβαλέ 16, Ρόσι, Κουρνό 9, Κράβιτς 12, Παϊόλα, Τέιλορ 12.