Σαρωτική η Νάπολι στο Ένιο Ταρντίνι (video)

Μια καταπληκτική Νάπολι, σαρωτικά ανώτερη, πέρασε από το «Ένιο Ταρντίνι» επικρατώντας της Πάρμα με 4-0.

Οι «παρτενοπέϊ» είχαν το απόλυτο έλεγχο του αγώνα, την κατοχή της μπάλας σε ποσοστό 75% και θα μπορούσαν να σημειώσουν κι άλλα γκολ.

Κορυφαίος ο Αρκάντιους Μίλικ που σημείωσε δύο γκολ φτάνοντας τα 14 στο Καμπιονάτο.

Το πρώτο γκολ της Νάπολι σημείωσε στο 19’ ο Ζιελίνσκι με πολύ όμορφο πλασέ μετά από πάσα του Χισάϊ.

Στο 36’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μίλικ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέπε για το 0-2.

Στην επανάληψη η Πάρμα προσπάθησε να πιέσει, στο 54’ κέρδισε καταρχάς πέναλτι σε ανατροπή του Μπρούνο Άλβες από τον Μαλκούϊ αλλά μετά την χρήση του VAR ο Ντανιέλε Τσίφτο διαπίστωσε ότι είχε προηγηθεί φάουλ του Γκαλιόλο στον Καγιεχόν.

Στο 73’ ο Μίλικ έκανε το 0-3 με δυνατό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή.

Το τελικό σκορ υπέγραψε με εξαιρετικό πλασέ ο Ουνάς που λίγο νωρίτερα είχε περάσει ως αλλαγή μετά από πάσα του Σιμόνε Βέρντι.

Η Νάπολι υποδέχεται την Γιουβέντους την επόμενη αγωνιστική με την άμυνα της να κρατάει το μηδέν για 479 λεπτά.