«Σεφτέ» με ανατροπή το Ισραήλ

Το Ισραήλ επέστρεψε από το -16 και επικράτησε 82-80 της Γερμανίας, πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ του 2017.
Ορέστης Συντελής
03/09/2017 • 23:45
Γερμανία - Ισραήλ

Η ομάδα του Έντελσταϊν ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε ακόμη και με +10 (23-33), όμως η αντίδραση των Γερμανών δεν άργησε να έρθει. Αφού, ισορρόπησαν την κατάσταση προτού ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (43-43), πάτησαν... γκάζι στην επανάληψη και «έχτισαν» διψήφια διαφορά (58-48) την οποία συντήρησαν με ευκολία. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της επανάληψης αποσπάστηκαν ακόμη και με +16 (75-59), όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ισραήλ.

Οι οικοδεσπότες του δεύτερου ομίλου του Ευρωμπάσκετ με τρομερή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 19-2 και προσπέρασαν (77-78) 2:21’’ πριν το τέλος. Τάις και Σρέντερ έβαλαν ξανά την Γερμανία μπροστά στο σκορ (80-78), όμως το Ισραήλ είχε βρει για τα καλά ρυθμό. Απάντησε με καλάθια των Πνίνι και Μέκελ (80-82), ο Τάις αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η... μπίλια κάθισε στην πλευρά του Ισραήλ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ρίτσαρντ Χόουελ με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα και 3 ασίστ. Νταμπλ – νταμπλ από τον Κάσπι με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Πνίνι.

Από πλευράς Γερμανών, ξεχώρισαν ο Σρέντερ με 20 πόντους και 7 ασίστ και ο Τάις που σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82.

17/10/2019 • 09:57

Με επιθετικό πνεύμα κι αντίπαλο τις φοβίες της η Σπόρτιγκ Λισαβόνας

Μια ομάδα της 3ης κατηγορίας στην Πορτογαλία, η Αλβέρκα, βρίσκει απόψε μπροστά την η Σπόρτιγκ Λισαβόνας. Ματς όπου πάντως ο ενθουσιασμός του αουτσάϊντερ μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στις ανασφάλειες του φαβορί.