Γαλλικό πάρτι κόντρα στην Ισλανδία

03/09/2017 • 15:44
Γαλλία-Ισλανδία
Αν και για ένα ημίχρονο η Ισλανδία ήταν ανταγωνιστική, με σούπερ επιθετικό δεύτερο μέρος, η Γαλλία έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ με το εντυπωσιακό 115-79.

Οι Ισλανδοί είχαν μάλιστα και το προβάδισμα για λίγο στο πρώτο δεκάλεπτο (20-23) ενώ μέχρι και το 20', ήταν μέσα στο παιχνίδι (49-42).

Οι παίκτες του Κολέ, πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και... εξαφανίστηκαν! Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους στο φινάλε της τρίτης περιόδου (86-56) ενώ κυμάνθηκε σε αντίστοιχα επίπεδα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό +36 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε στο ματς (115-79).

Στα καλά νέα για τους Γάλλους, η πρώτη παρουσία του Αντουάν Ντιό που στα δύο πρώτα παιχνίδια προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο. Ο πλέι μέικερ της Βαλένθια έπαιξε μάλιστα για 19 λεπτά, σημειώνοντας 6 πόντους.

Επιθετική πολυφωνία για τους νικητές που έκαναν το ρεκόρ τους 2-1, μοίρασαν 31 ασίστ και κοιτάζουν πλέον την Πολωνία.

Στο 0-3 οι Ισλανδοί, που αναζητούν ακόμα την πρώτη τους νίκη σε Ευρωμπάσκετ, έχοντας μπορστά τους ματς με τη Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 49-42, 86-56, 115-79

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 14, Ερτέλ 9 (3 τρ., 6 ασ.), Ντιό 6, Λοβέρν 13 (1), Φουρνιέ 7 (1), Ντε Κολό 16 (2 τρ., 5 κλ.), Ντιαό 2, Βέστερμαν 5, Πουαριέ, 10, Λαμπεϊρί 9, Τουπάν 10 (1), Τζάκσον 14 (2)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 13 (1), Στέιναρσον, Ακόξ 10, Μπέιρινγκσον 2, Στέφανσον 23 (2), Φρίντρικσον 3 (1), Βίλιαμσον 8 (2), Γκούναρσον 2, Ερμολίνσκι, Πάλσον 10 (2), Χλίνασον 5, Μπιόρνσον 3 (1)
15/11/2018 • 08:00

Με κίνητρο στα δύσκολα η "γαλανόλευκη". Ματς για γκολ σε Κροατία, Αγγλία

Η Ελλάδa και η Αυστρία θέλουν τη νίκη και με βάση το κίνητρό τους μπορούν να τα καταφέρουν. Ματς για γκολ περιμένουμε στο Βέλγιο, στην Κροατία και στην φιλικά αναμέτρηση της Αγγλίας με τις Ηνωμένες Πολιτείες

14/11/2018 • 10:51