Όρθια η Βοσνία του Ιβάνοβιτς

07/09/2015 • 21:23
Την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ 2015 πέτυχε η Βοσνία/Ερζεγοβίνη, η οποία επικράτησε στην παράταση του Ισραήλ με 86-84 κι έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κάλυψε την κακή της πρώτη περίοδο, στην εξαιρετική της τρίτη στην οποία έτρεξε επί μέρους σκορ 15-25. Στη συνέχεια κυνήγησε τους Ισραηλινούς στο σκορ και με εύστοχο τρίποντο του Κικάνοβιτς πήγε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, ισοφαρίζοντας σε 75-75.

Ο ίδιος παίκτης, μετά από ασίστ του εξαιρετικού Ρενφρό, έδωσε και τη νίκη στους Βόσνιους στο 0.2 πριν τη λήξη του αγώνα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Ιβάνοβιτς στον όμιλο, ενώ για το Ισραήλ τούτη ήταν η πρώτη ήττα.

Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάσπι με 29 πόντους, ενώ οι Βόσνιοι είχαν μία σειρά παικτών σε εξαιρετική ημέρα, στην επικράτησή τους με 86-84. Ο Στιπάνοβιτς είχε 16 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Ρενφρό 12 και 8 ασίστ, ο Γκόρντιτς 22 πόντους και ο σωτήρας Κικάνοβιτς 17.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 60-60, 75-75, 84-86.
15/10/2019 • 07:11

Σύγκρουση κινήτρων και γοήτρου σε Ελσίνκι, Αθήνα και Στοκχόλμη

Η Βοσνία θέλει μόνον τη νίκη απέναντι στην Ελληνική ομάδα η οποία βρίσκεται σε στάδιο ανασύνταξης. Εξίσου δύσκολη η προοπτική νίκης των Φινλανδών. Υψηλής ανταγωνιστικότητας οι αναμετρήσεις σε Ρουμανία και Ελβετία