Με απρόσμενους πρωταγωνιστές η Κροατία

06/09/2015 • 00:14
Η Κροατία επιβλήθηκε 80-73 της Σλοβενίας με τους Σίμον και Ζόριτς να είναι οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Περάσοβιτς, που πλέον επικεντρώνεται στο ματς με την Ελλάδα.

Με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Σίμον, ενώ ο Ζόριτς είχε 17 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ, με τον Χεζόνια να προσθέτει 13 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Ζόραν Ντράγκιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σλοβένων με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Μπλάζιτς σκόραρε 11.

Οι Σλοβένοι μπήκαν με «αέρα» στην αρένα του Ζάγκρεμπ και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 17-23. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα κλειστό με τους Κροάτες να επιστρέφουν και να περνούν μπροστά 27-26. Η «Χρβάτσκα» κρατούσε μικρό προβάδισμα 37-33 ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 44-38.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενοι και την ενέργεια του κοινού τους, φλέρταραν συνεχώς με διψήφια διαφορά (59-50) με το σκορ στο 30’ να διαμορφώνεται στο 65-54. Η ομάδα του Ζντοβτς προσπάθησαν να πλησιάσουν και με τρίποντο του Ζούπαν μείωσαν στους 5 (67-62) χωρίς ωστόσο συνέχεια. Η Κροατία κράτησε με σχετική άνεση τον έλεγχο μέχρι το φινάλε, με το τελικό 80-73 να της δίνει το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 17-23, 44-38, 65-54, 80-73

Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς 5, Ρούντεζ 3, Στίπτσεβιτς 3, Μπογκντάνοβιτς 9, Σάριτς 8, Τόμας, Ούκιτς 2, Σίμον 20, Ντρέιπερ, Μπίλαν, Ζόριτς 17 , Χεζόνια 13.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς 3, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 7, Μπλάζιτς 11, Νίκολιτς 5, Ντράγκιτς 14, Ζούπαν 10, Μπάλαζιτς 4, Ζάγκορατς, Όμιτς 10, Κλόμπουτσαρ 3, Σλόκαρ 6.

23/10/2019 • 08:00

Απειλούν οι "κοιμισμένοι γίγαντες" σε Λισαβόνα, Άμστερνταμ και Χάντερσφιλντ

Καλά παιχνίδια περιμένουμε σε Άμστερνταμ, Μιλάνο και Λισαβόνα με μικρό αβαντάζ των γηπεδούχων αλλά τις Τσέλσι και Λιόν να "χτυπήσουν" στις όποιες ατέλειες των αντιπάλων τους. Παραγωγικά περιμένουμε και τα τρία ματς της Αγγλικής League One