«Έπιασε δουλειά» ο Φέντερερ

Παρότι έχασε το πρώτο σετ από το Λόιντ Χάρις, ο Ρότζερ Φέντερερ προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο επικρατώντας με 3-1 σετ. Σερβίς και βολέ οδήγησαν τον Ελβετό στον 2ο γύρο

Σαν να ήθελε να ρίξει λίγη αγωνία στο Κεντρικό Κορτ, ο Ρότζερ Φέντερερ απώλεσε το πρώτο σετ στην πρεμιέρα του στο φετινό Γουίμπλεντον από τον Λόιντ Χάρις.

Ωστόσο η συνέχεια δεν είχε εκπλήξεις και το τελικό 3-1 σετ (3-6, 6-1, 6-2, 6-2) υπέρ του Ελβετού ήρθε μετά από 1 ώρα και 58 λεπτά αγώνα.

Ο Χάρις έκανε μπρέικ στο έκτο γκέιμ για να προηγηθεί 4-2 και προφυλάσσοντας το σερβίς του κατέκτησε το πρώτο σετ.

Το νούμερο 2 του ταμπλό και οκτώ φορές νικητής στο Γουίμπλεντον άλλαξε «ρύθμιση» και ο αντίπαλος του στα τρία σετ που ακολούθησαν κατέκτησε λιγότερα γκέιμ από όσα πήρε στο πρώτο σετ!

Χωρίς να παίξει τένις του υψηλότερου επιπέδου του, ο Φέντερερ έβγαλε ορισμένες υπέροχες στιγμές στο κορτ και δεν προβληματίστηκε ξανά σε κάποιο σημείο του ματς.

Με εξαιρετικά υψηλό ποσοστό κερδισμένων πόντων σε πρώτο και δεύτερο σερβίς δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να τον απειλήσει με μπρέικ, ενώ το παιχνίδι του στο φιλέ ήταν σχεδόν αλάνθαστο με 29 κερδισμένους πόντους σε 31 περιπτώσεις.

Τζέι Κλαρκ και Νόα Ρούμπιν συνθέτουν το ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος του στο δεύτερο γύρο