Μην νευριάζετε τον Ντεσπέιν, Ηρακλής-Παμβοχαϊκός 3-2 (vid)

Στα τέσσερα πρώτα σετ ήταν δεν .ήταν στο ματς. Όταν όμως τον χρειάστηκε ο Ηρακλής του έδωσε και κατάλαβε. Ο λόγος για τον Ρολάντο Ντεσπέϊν (22π.) ο οποίος «ξύπνησε» στο πέμπτο σετ του αγώνα με τον Παμβοχαϊκό και οδήγησε την ομάδα του σε αγχωτική νίκη με 3-2 σετ στον πρώτο ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Οι Κυπελλούχοι στην κατάμεστη Μίκρα, πιέστηκαν από τον εξαιρετικό Παμβοχαϊκό που στηρίχτηκε στους ξένους παίκτες του, Ντουσάρμ (27 πόντους) και Ποτότσνικ (21 πόντους). Ο «γηραιός» απέκτησε το πλεονέκτημα για την κατάκτηση του εισιτηρίου που οδηγεί στον τελικό αλλά η ομάδα του Ζαλμά έδειξε ότι στο δεύτερο παιχνίδι της Τετάρτης στο γήπεδό της μπορεί να διεκδικήσει την ισοφάριση.

Πέντε παίκτες του Ηρακλή (Ντεσπέϊν 22, Κράβαρικ 19, Χριστοφιδέλης 16, Σμαραγδής 14, Πελεκούδας 12) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Σμαραγδή να παίρνει τους μισούς του πόντους (7) πάνω στο φιλέ. Σε λίγο δηλώσεις και στατιστικά του ματς…