Τζάκσον και άμυνα έδωσαν άνετη νίκη στον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ με όπλα του την άμυνα και τον επιθετικό οίστρο των Τζάκσον και Πέτεγουεϊ, πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Κόροιβο, φτάνοντας στην νίκη με 92-63. Η νίκη αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη για τον Δικέφαλο που εξακολουθεί να «βλέπει» τετράδα».

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση. Η συγκέντρωση στην άμυνα ήταν μεγάλη ενώ το επιθετικό κομμάτι ήταν υπόθεση για δυο παίκτες. Πέτεγουεϊ και Τζόουνς σημείωσαν 10 και 9 πόντους αντίστοιχα και έτσι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 26-13 λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος. Η καλή άμυνα των γηπεδούχων συνεχίστηκε, στην επίθεση οι Ζάρας και Κρουμπάλι πήραν την σκυτάλη και ο ΠΑΟΚ στα μισά της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ, 38-19. Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στον ρυθμό των γηπεδούχων και το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει την διαφορά στους 21 πόντους (48-27) με τρίποντο του Γκος με την λήξη του πρώτου μέρους. Με πρωταγωνιστή του Νταρνέλ Τζάκσον και στις δυο πλευρές του γηπέδου, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με διαφορά 27 πόντων στην τρίτη περίοδο, βάζοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στον αγώνα, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Τζάκσον με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ μα τον Πέτεγουεϊ να σκοράρει 15 και να μοιράζει 3 ασίστ. Για την ομάδα της Αμαλιάδας ο Κάρσον είχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44 και 92-63.