Πήρε σετ ο Πορφύρας απο τον Παναθηναϊκό

Ενα σετ κράτησε η αντίσταση του νεοφώτιστου Πορφύρα κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ενα σετ κράτησε η αντίσταση του νεοφώτιστου Πορφύρα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι πράσινες σε μια απο τις χειρότερες φετινές τους εμφανίσεις αιφνιδιάστηκαν και έχασαν το πρώτο στο «Π. Σαλπέας» αλλά στην συνέχεια έφθασαν στη νίκη με 3-1 σετ (23-25, 25-09, 25-16, 25-19). Ο Πορφύρας που στάθηκε εξαιρετικά σε αυτή την πρώτη αναμέτρηση του β’ γύρου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 σετ (25-23). Ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε στο δεύτερο σετ, μείωσε τα λάθη και συγκεντρώθηκε με αποτέλεσμα να κατακτήσει εύκολα το σετ με 9-25 για την ισοφάριση. Ανταγωνιστικό ήταν και το τρίτο σετ μέχρι το 10-10 οι ομάδες πήγαιναν μαζί ενώ βασική για τις γηπεδούχες είχε ξεκινήσει η Παπαδοπούλου στη θέση της Κουτουξίδου. Οι φιλοξενούμενες πάτησαν γκάζι για το 13-19 για να πάρουν προβάδισμα στα σετ με 1-2 (16-25). Στο τέταρτο σετ, ο Πορφύρας συνέχισε να «κυνηγά» αλλά να παλεύει το σετ με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί μια διαφορά (5-9, 12-16) με την οποία πήγε μέχρι τέλους για την τελική επικράτηση με 19-25 και 1-3 σετ.

Απογοητευμένος ο Ρούσης

«Το μόνο θετικό είναι ότι πηραμε τους τρεις βαθμούς της νίκης και αυτούς κρατάμε αλλά με τέτοιες εμγφανίσεις δεν είμαστε ούτε για τετράδα» είπε ο Γιώργος Ρούσης εμφανώς απογοητευμένος απο την εμφάνιση της ομάδας του. Αντίθετα ικανοποιημένος παρουσιάστηκε ο κοουτς του Πορφύρα Βασίλης Πανδής: «Είμαι ευχαριστημένος. Κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι αλλά με λάθος αντίπαλο. Με οποιονδήποτε άλλο αντίπαλο πλην του Ολυμπιακού θα είχαμε πάρει κάτι. Ωστόσο, κι εγώ σαν προπονητής αλλά και η διοίκηση αν διατηρήσουμε αυτή την απόδοση και παίζουμε έτσι και χαιρόμαστε κάθε παιχνίδι θα είμαστε ευχαριστημένοι».

Πορφύρας (Πανδής): Χαλβατζή 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 11 (8/35 επ., 3 άσοι, 52% υπ. – 28% άριστες), Χρήστου 12 (10/37 επ., 2 άσοι, 43% υπ. – 32% άριστες), Καράκου 5 (3/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Θεοχάρη 3 (3/9 επ.), Μπούρμπη 3 (2/2 επ., 1 άσο), Σκυθιώτη -λ (47% υπ. – 38% άριστες) / Λιάρου -λ, Γκούρα 1 (1/4 επ.), Θαλασσινού, Παλημέρη, Σιδεράτου

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κωνσταντινίδου 8 (4/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Νομικού 22 (15/30 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (2/2 επ., 2 άσοι), Καββαδία 10 (4/10 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μερτέκη 18 (15/34 επ., 3 μπλοκ, 49% υπ. – 43% άριστες), Τσίμα 11 (8/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Ρόγκα -λ (71% υπ. – 47% άριστες) / Αγγελοπούλου -λ, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).