Πέρασε και η Μούρθια (video)

Η Μούρθια είχε βάλει γερές βάσεις πρόκρισης με το +14 της νίκης της στον πρώτο αγώνα μέσα στη Σμύρνη αλλά για να πάει στο φάιναλ φορ χρειάστηκε να ιδρώσει ειδικά στην τέταρτη περίοδο του δεύτερου προημιτελικού με την Καρσίγιακα.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να προηγηθούν με 52-59 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά κάπου εκεί ο Σενεγαλέζος γκαρντ της Μούρθια (με Αμερικάνικη παιδεία) Κλέβιν Χάνα πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Πέτυχε καθοριστικά καλάθια, κέρδισε ένα αντιαθλητικό φάουλ που ανόητα έκανε ο Ντομινίκ Γουότερς και σκοράροντας 11 από τους 14 πόντους του στα τελευταία λεπτά όχι μόνο σιγούρεψε την πρόκριση αλλά οδήγησε την Ισπανική ομάδα και στην εύκολη -τελικά- νίκη με 81-72.

ΜΟΥΡΘΙΑ: Σοκό 15, Ουρτασούν 5, Μπενίτε 2, Κλουφ 12, Χάνα 14, Ολεσον 16, Μαρτίνεθ, Λίμα 3, Τουμπά 6, Ρόχας 8.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ: Αλεν 17, Τουρέν 5, Γουότερς 10, Μπάνιτς 8,Σελεπ, γουντ 2, Κένεντι 18, Τζόουνς 9, Γκουλασλάν 3.